banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Pracovní radyUžitečné články
Právní novinky, které už platí. Víte o nich?

Přinášíme přehled změn v pracovněprávní oblasti, které už začaly platit a je potřeba se podle nich řídit.

Co to je sdílené místo? A jaké má výhody a nevýhody?

Máte jedno volné místo, ale hodilo by se vám zaměstnat na jednu pozici více lidí? Od loňského roku je to možné. Stačí, když se zaměstnanci s pracovní smlouvou, kteří u vás pracují na kratší úvazek, uzavřete... celý článek

Na začátku roku jsou lidé na trhu práce aktivnější. Využijte toho

Při podnikání je potřeba plánovat, ale také využít momentální situace. Pokud jde o nábor, začátek roku se nabízí jako ideální období. Lidé bývají náchylnější ke změně.

Přes svátky byznys na chvíli neřešte a poděkujte všem, kteří stojí při vás

Předěl roku je přirozeným mezníkem, kdy máme sklon hodnotit, čeho jsme v uplynulém roce dosáhli. Vzpomeňme ale také na ty, kteří nám při tom stáli po boku.

Měníme obchodní podmínky

Oznamuje změnu obchodních podmínek a správcovství osobních údajů.

Co je dobré vědět o trhu práce? Máme čerstvá data

Lidé jsou při hledání práce aktivnější, takže více odpovídají na inzeráty. Jen pětina zaměstnanců si myslí, že má ze současného místa kam odejít. S tím se dá pracovat.

Jak je to se zaměstnáváním cizinců?

Přemýšlíte, že zaměstnáte cizince? Poradíme vám, jak postupovat i co komu hlásit. Zaměstnávání cizinců se řídí zákonem č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, který cizince rozděluje podle toho, z jaké země pocházejí... celý článek

Dejte šanci dříve narozeným kandidátům. Vyplatí se to i do budoucna

Starší lidé často čelí jako uchazeči o zaměstnání předsudkům. Přitom mohou být pro pracovní kolektiv i celou firmu velkým přínosem. Proč je při náboru nepřehlížet?

Kvalitní zácvik zvyšuje šanci udržet si nováčky

Když úspěšně skončí nábor, člověk má často pocit, že je vyhráno. Jenže ve zkušební době může nováček zjistit, že v práci to není tak, jak si představoval, a odejít jinam. Co udělat, aby se to nestalo?... celý článek

Chcete po všech kandidátech výpis z trestního rejstříku? Pozor, nejspíš jednáte protiprávně

Zákon upravuje, jaké informace má právo zaměstnavatel po uchazečích požadovat a jaké ne. Pojďme si to připomenout s důrazem na trestní bezúhonnost.

Ukončili školu a hledají práci. Přitáhněte je k vám do firmy

Zaměstnat šikovného absolventa má spoustu výhod. Ale jak ho vybrat a získat? Sepsali jsme pro vás stručný návod.

Je tady ideální doba hledat kandidáty. Čím zabodovat v inzerátu?

Proč právě v září zintenzivnit nábor? Protože lidé jsou v září náchylnější ke změnám. Co můžete udělat proto, abyste je zaujali?

Jak je to slevou na pojistném u kratších úvazků?

Patříte k zaměstnavatelům, kteří nenabízejí zaměstnancům zkrácené úvazky? Ne? Možná změníte názor.

Jak slušně a lidsky odmítnout neúspěšné uchazeče o práci

Odmítat uchazeče o práci není příjemné. Když to však uděláte slušně a lidsky, odnesou si neúspěšní kandidáti dobrý pocit a necháte si otevřené dveře pro případnou budoucí spolupráci.

Co dělat při náboru, aby vám kandidáti neutekli

Práce je hodně a kvalitních zaměstnanců málo. Jak postupovat, abyste zaujali ty nejnadanější už během náboru?

Brigádníky je potřeba si hýčkat. Zvlášť ty dobré. Co to obnáší?

I když k vám brigádníci nastupují většinou jen na omezenou dobu, je dobré se jim náležitě věnovat. Vyplatí se to i do budoucna.

Na co se připravit, pokud se rozhodnete vzít uchazeče v exekuci?

Dřív nebo později stojí před touto otázkou každý zaměstnavatel. Zda má přijmout člověka v exekuci. Při tom je dobré vědět, co to obnáší. Připravili jsme pro vás základní přehled.

Jak sehnat brigádníky? Buďte konkrétní a přizpůsobte se cílovce

V naší aplikaci je právě teď velký počet uživatelů, kteří hledají brigádu. Jak na nábor posil, abyste neztráceli čas s nesprávnými kandidáty?

Na inzerátu záleží. Jak ho napsat, abyste získali co nejvíc uchazečů

Inzerát je vlastně propagační text. Snaží se „prodat“ pozici co nejvíce kandidátům. Na to je při psaní pracovní nabídky potřeba myslet, abyste v současné tvrdé konkurenci uspěli.

Čas dovolených se blíží. Začněte se na něj připravovat už teď

Některé provozy mají v letních měsících volněji, ale jiné potřebují každou ruku. Jak se popasovat s dovolenými zaměstnanců?

Když chcete zaměstnat lidi z Ukrajiny. Co zvážit a jak je zaujmout?

Lidé přicházející k nám z Ukrajiny mohou být právě těmi uchazeči, kteří jsou na českém pracovním trhu potřeba a je jich nedostatek. Možná uvažujete o jejich zaměstnávání, ale máte celou řadu otázek. Pomůžeme... celý článek

Výhody mzdového výměru pro zaměstnavatele

Pro zaměstnavatele je výhodné, pokud stanoví zaměstnancům mzdu mzdovým výměrem. Toto řešení totiž umožňuje jednostranně měnit mzdu, klidně ji i snížit. Bez ohledu na to, jestli s tím souhlasí zaměstnanec... celý článek

Vyhněte se pasti hledání dokonalého kandidáta

Svalnatý, opálený, na krátko… Nevylučujte lidi z výběrového řízení jen proto, že nevyhovují vaší představě vysněného uchazeče. Přicházíte zbytečně o šikovné lidi.

Do Česka přicházejí lidé z Ukrajiny. Nebojte se je na pracovním trhu oslovit, je to příležitost i pro vás

Jak postupovat při zaměstnávání uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny, jak jim vše usnadnit a jaké papírování je k tomu potřeba?

Co s kandidáty, kteří často mění místo?

Přelétaví uchazeči působí podezřele a zaměstnavatelé se jich obávají. Ne vždy právem, mohou být pro firmu přínosem.

Nedaří se vám sehnat zaměstnance? Zkuste jim nabídnout zkrácené úvazky

Na trhu je zhruba čtvrt milionu lidí, kteří by rádi pracovali, ale ne na full time. Oslovit je není marné. Podívejte se na výhody a případné nevýhody zkrácených úvazků.

5 zlatých pravidel úkolování kandidátů

Rozhodnou se mezi uchazeči nemusí být lehké, pokud mají podobnou praxi a kvalifikaci. Zkuste jim dát tedy nějaký úkol. Jak na to?

Leden je ideální doba na shánění zaměstnanců. O kolik vyšší plat a jaké benefity lidi přitáhnou?

Kolik lidí je ochotno měnit práci, co je k tomu přiměje a po jakých benefitech touží? Máme čerstvé údaje z našeho průzkumu.

Vánoce jsou za dveřmi. Načerpejte během nich síly do dalšího roku

Pokud to jde, nesnažte se během vánočních svátků všechno dohnat. Spíš si dejte chvilku pauzu a odpočiňte si.

Bilanční pohovor není zkouška, ale příležitost ke zlepšování

Většina lidí má před hodnocením na závěr roku obavy z toho, že se budou probírat především jejich chyby. Dejte jim najevo, že cílem pohovoru není jejich „peskování“, ale zhodnocení uplynulého období a... celý článek

Nemají vaši zaměstnanci vybranou dovolenou? Za určitých okolnost mohou žádat o převod

Novela zákoníku práce č. 285/2020 Sb., která platí od 1. ledna 2021, přinesla několik změn v čerpání zbývající dovolené z předchozího roku. Jaké to jsou?

Nábor je úspěšně za vámi, teď je potřeba zvládnout onborading nováčka

Onboarding neboli nalodění nového zaměstnance je stejně důležité jako samotný nábor. Pokud se totiž nepodaří, čas, energie a finanční prostředky věnované do přijímacího procesu přijdou vniveč.

Jak napsat trefný inzerát

Můžete zveřejnit nicneříkající inzerát a čekat, jestli se někdo přihlásí, nebo ho napsat tak, abyste se trefili „do vkusu“ budoucích zaměstnanců. Jak to udělat?

Buďte při náboru fér. Netřiďte kandidáty podle zdraví nebo národnosti

Je v inzerátu uvedeno, že zaměstnavatel přijme recepční české národnosti nebo že potřebuje cukráře s perfektním zdravím? Chyba. Uchazeči by si mohli právem stěžovat na znevýhodňování některých z nich.... celý článek

Odchází vám někdo na mateřskou? Co musíte vědět o lhůtách a dalších povinnostech

Odchod zaměstnankyně na mateřskou dovolenou bývá někdy tvrdým oříškem. Kdy na ní nastupuje a co se stane s její nevyčerpanou dovolenou? A můžete ji během mateřské zaměstnat?

Jaký byl měl nový zaměstnanec být? Co všechno si před náborem ujasnit

Čeká vás nábor nového kolegy a vy nevíte, jak na to? Bojíte se, jestli zvládnete vybrat vhodného člověka, když nemáte personalistu? Poradíme vám, čím začít.

Jaké náležitosti musí obsahovat platná pracovní smlouva?

Vztah mezi zaměstnancem a vámi nemůže fungovat jen na důvěře. Musí být podložen pracovní smlouvou. Co musí obsahovat, aby byla platná? Kolikrát po sobě může být prodloužena smlouva na dobu určitou? Sepsali... celý článek

Které benefity vám pomohou udržet zaměstnance?

Dejte lidem najevo, že si vážíte jejich práce. Nejen výše mzdy, ale také lákadlo v podobě nejrůznějších benefitů, které dostávají zaměstnanci nad rámec platu, vede k jejich větší spokojenosti. Pokud se... celý článek

Jak na férové přijímání nových zaměstnanců?

Férové jednání při přijímání nových lidí není jen fráze. Zaměstnavatelé jsou ze zákona povinni vyhnout se jakékoliv diskriminaci. V souvislosti s pracovními inzeráty se nejčastěji objevuje omezování kvůli... celý článek

Jak (ne)vést pohovor aneb vynechte špatně mířené otázky

Možná jste si na internetu přečetli zaručené otázky personalistů a říkáte si, že je vyzkoušíte v praxi, když už děláte ve firmě nábor. Na univerzální dotazy však pozor! Než je položíte, vžijte se kůže... celý článek

Co potřebuje zaměstnavatel vědět o dovolených

Každý pracující má nárok na dovolenou. Do loňského roku si ji zaměstnanci vybírali po dnech, od 1. ledna 2021 v hodinách. Změnil se totiž způsob výpočtu nároku na dovolené. Z nových pravidel profitují... celý článek

Nechte za vás pracovat chatbota, ušetří vám čas

Potřebujete o uchazečích, kteří se k vám hlásí přes aplikaci Práci za rohem, podrobnější informace, ale už vás nebaví dokola se vyptávat, jaké mají vzdělání nebo jestli mají řidičák? Vyzkoušejte chatbota... celý článek

Proč zaměstnávat absolventy generace Z?

Potřebujete v práci závan čerstvého větru? Dejte šanci absolventům. Díky jejich mladistvému elénu, odvaze a zápalu do práce můžete do týmu získat cennou posilu.

Chcete zaměstnat brigádníky? Je nejvyšší čas začít s jejich hledáním

Hodily by se vám v létě ruce navíc? Najděte si brigádníka či brigádníky, které si nasmlouváte na určitou dobu. Jejich výpomoc uplatníte na sezónní práce nebo jako záskok za dovolené stálých zaměstnanců... celý článek

Jak snadno a rychle najít konkrétního uchazeče

Potřebujete si v aplikaci rychle najít určitého kandidáta podle jména nebo telefonního čísla? Využijte funkci Vyhledávání. Jak na to vám vysvětlíme pomocí stručného návodu.

Proč se vyplatí přizvat kolegy k pohovoru a jak ho vést ve více lidech?

Potřebujete zjistit, který z uchazečů o práci vám bude nejvíce vyhovovat? K tomu nejlépe poslouží pracovní pohovor. Ve velkých podnicích se o nábor nových zaměstnanců stará především odborník na lidské... celý článek

K čemu využít zkušební dobu a jak vyhodnotit, zda se uchazeč osvědčil

Zkušební doba není povinná, ale vyplatí se, když si ji s novými zaměstnanci sjednáte. Nic vás to nebude stát a získáte čas na poznávání schopností a dovedností nové posily ve firmě. Pokud se spolupráce... celý článek

Proč se domlouvat se zájemci o práci přes chat?

Potřebujete zjistit, jestli má zájemce o práci řidičák? Chcete jej pozvat na pohovor, ale nemůžete se mu dovolat? Nestačíte si psát poznámky o tom, kdo vám co nedodal?

Základní přehled: Jaké povinnosti máte k zaměstnancům a na co mají ze zákona nárok?

Každý zaměstnavatel má vůči zaměstnancům povinnosti, ve kterých by měl mít jasno a měl by je dodržovat. Sepsali jsme ty nejběžnější situace, které vás v každodenní praxi mohou potkat. Připomeňte si, jak... celý článek

Náborové triky: Čím zaujmout nejhledanější lidi z Práce za rohem

Abyste byli konkurenceschopní, je potřeba kandidáty zaujmout na první dobrou. Inzerát by měl být přehledný, srozumitelný a jasný. Navíc můžete vytáhnout eso z rukávu a nejhledanější kandidáty lákat na... celý článek

6 rad, jak pečovat o zaměstnance, aby byli dlouhodobě spokojení

Na vztazích je potřeba pracovat a platí to i pro ty pracovní. Mezi kolegy navzájem i mezi nadřízeným a jeho týmem. Jedině tak zaměstnanci můžou být dlouhodobě spokojení, motivovaní, loajální a pracovat... celý článek

Jak zvládnout zaškolení a adaptaci nového kolegy

Když už jste věnovali čas náboru a do týmu jste přivedli nového člověka, pohlídejte si, že vám hned zase neuteče. Aby se nováčci rychle zaučili a začlenili mezi ostatní, je potřeba se jim od začátku věnovat... celý článek

Jak vést pohovor a na co se kandidátů ptát

Pohovor může být stresující pro obě strany, zejména pokud se náboru nevěnujete několik dlouhých let. Abychom vám přípravu usnadnili, sestavili jsme pro vás návod, jak by měl pohovor probíhat.

Jak si udělat v kandidátech pořádek. Jednoduše a přehledně – v aplikaci

Víte, co je perfektní na Práci za rohem? Máte ji neustále po ruce. Veškerou komunikaci s kandidáty tak vidíte přehledně na jednom místě. Tady máte pár tipů, jak aplikaci využít co nejefektivněji.

Uchazeče, který vás zaujal, si můžete uložit „na později“. Má to však svá pravidla

Kandidát nepřiložil CV, ale zaujal vás, a tak chcete počkat na doplnění? Nebo nemáte čas uchazeči odpovědět hned, ale nechcete ho mezi ostatními ztratit, co s tím? Odložte si ho klidně na později, ale... celý článek

Jak zadat inzerát v Práci za rohem a najít super kolegu v 6 krocích

V aplikaci Práce za rohem pro firmy máte inzerát hotový jedna dvě. A pak už jen sledujete, jak přibývají uchazeči o práci. Podívejte se, jak na to.

Návod: Jak napsat inzerát, aby se chytili ti praví

Zadat inzerát pro Práci za rohem není žádná věda. Má-li být ale opravdu úspěšný, je dobré dodržovat pár zásad. Projděte si je a na konci najdete stručné shrnutí pro lepší zapamatování.

Poradna: Jak napsat inzerát, který neurazí kandidáty

Když zadáváte pracovní inzerát, je důležité si pohlídat, aby nikoho nezvýhodňoval. Nezapomínejte ani na životopisy, které vám pak začnou chodit. Uchovávejte si je tak, abyste dodrželi GDPR (předpisy na... celý článek

Poradna: Jak zvládnout pohovor a nástup nováčka v souladu s právem

Pracovní rozhovor i nástup nového kolegy můžete zvládnout hravě a bez zbytečných starostí. Stačí se držet pár pravidel a vyhnout se několika nepatřičným otázkám.

9+1 tip na právně správný nábor

Advokátka Alice Hejzlarová popisuje nejčastější chyby zaměstnavatelů při přijímání nových zaměstnanců.

Každý člověk mi může přinést inovaci

I v náročném prostředí úklidového byznysu se dá vybudovat férová firemní kultura. Stačí zůstat „lidským“ šéfem.

Jak napsat úspěšný inzerát na Práce za rohem?

Chápeme, že ne vždy může inzerát zafungovat podle vašich představ. Ale nebojte, není vše ztraceno, inzerát můžete kdykoliv upravit. Proto vám chceme pomoct tím, že vám přinášíme několik tipů, jak inzerát... celý článek

Registrace pomocí SMS

Zamakali jsme na tom, aby vás vystavení inzerátu nezdrželo na dobu delší než pár minut.


Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.