banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Jak (ne)vést pohovor aneb vynechte špatně mířené otázky

Možná jste si na internetu přečetli zaručené otázky personalistů a říkáte si, že je vyzkoušíte v praxi, když už děláte ve firmě nábor. Na univerzální dotazy však pozor! Než je položíte, vžijte se kůže do kandidáta. Jak byste reagovali a co by vám taková odpověď dala? Možná si pak více rozmyslíte, jestli se nezeptat jinak.

V čem je kandidát dobrý a v čem méně?

To je jedna ze základních informací, kterou potřebujete z uchazeče dostat. Není ale úplně chytré jít na to přímo otázkou: Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Můžete tak sice zjistit, jakou má uchazeč schopnost sebereflexe, ale jinak se vám nejspíš dostane nabiflované nic moc neříkající odpovědi. Zejména, pokud jde o kandidátovy slabiny. Proč by vám je říkal? Dozvíte se nejspíš, že je někdy příliš pečlivý nebo má rezervy v sebeprezentaci. Bude vám to k něčemu?

Raději se proto na základě jeho CV zeptejte, co ho v práci baví, na čem se rád podílí, a když to musí být, které svoje silné stránky při tom využívá. Které činnosti naopak kandidáta baví méně a proč? Lidé mají tendenci věnovat se a zdokonalovat v tom, co jim jde, než v tom, v čem dvakrát nevynikají. Slabé stránky pak můžete zjistit mezi řádky.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Je to ten nejlepší kandidát?

Právě tohle se snažíte u pohovoru zjistit. Ale je to váš úkol, nikoliv kandidáta. Jestli se budete ptát: Proč bychom měli vybrat zrovna vás, nejspíš se opět dočkáte předem nadrcené odpovědi shrnující přednosti zpovídaného s odvoláním na jeho předchozí zkušenosti. Vyjděte proto raději z životopisu a ptejte se přímo na ně, abyste lépe zhodnotili, co všechno kandidát dosud dělal a jak moc se to kryje s tím, co požadujete u vás ve firmě.

Ptejte se také na motivaci. Proč chce uchazeč dělat zrovna u vás ve firmě a co ho na pozici láká? Sice jsou to také evergreeny pohovorů, ale tady už se jedná o konkrétní firmu a konkrétní pozici a kandidáti proto musejí uvést konkrétnější odpověď. Piďte se po ní a nespokojte se s reakcí typu: vaše firma se mi líbí. Dobře, ale proč, co se uchazeči na ní líbí?

Vydrží u vás?

Jestli u vás dotyčný zůstane, lze jen těžko odhadnout. Neví to ani on, už proto se ho takhle přímo neptejte. Pomůže ale, když mu co nejpřesněji vylíčíte, v čem by jeho práce spočívala a budete k němu co nejvíce upřímní. Zmíníte tedy i „slabiny“ pozice, kterou mu nabízíte. Závisí množství práce na sezónnosti, takže jsou týdny, kdy je volněji, ale potom je potřeba zůstávat pravidelně přesčas? Řekněte to a zeptejte se, jestli je to pro něj přijatelné.

Trhlé otázky vás možná pobaví. A dál?

Kdybyste byl/a zvíře, které by to bylo? Kdo by vyhrál souboj Spidermana s Batmanem? Kolik by se do téhle místnosti vešlo pomerančů? Žába, Spiderman, 3 269 856. Jste teď moudřejší? Jestli chcete kandidáta „zkoušet“, vyberte raději něco z praxe: Nepřišlo zboží, které jste zákazníkům naslibovali. Co byste dělal/a?

Pokud pokládáte kandidátovi podobné „záludné“ otázky, později mu objasněte, proč jste tak činili. Jinak si odnese z pohovoru zbytečně dojem, že to bylo celé nějaké „divné“.   

Už víte, na co se u pohovoru neptat. Pokud potřebujete podrobnější návod, přečtěte si, jak u pracovního interview postupovat.

Mohlo by tě zajímat

Naberte lidi teď a získejte náskok. Jak napsat atraktivní inzerát?

Ještě než začne nový rok a poptávka po lidech na trhu práce zase stoupne, zveřejněte nabídku(y) zaměstnání a získejte před ostatními firmami náskok. Zaujměte uchazeče inzerátem, který je nenechá v klidu... celý článek

Jak si vyzkoušet kandidáty? Nezahltit je a dát jim zpětnou vazbu

Uchazeč se jeví jako velmi schopný, jeho dosavadní pracovní zkušenosti odpovídají plus mínus tomu, čemu by se měl věnovat u vás ve firmě. Přesto si nejste jisti. Nebo máte víc podobně schopných zájemců... celý článek

Přišel do firmy nový člověk? Připravte mu co nejhladší nalodění

Onboarding neboli začlenění nového zaměstnance do pracovního procesu se nesmí podcenit, jinak hrozí, že o nováčka brzy přijdete. Jak mu připravit co nejlepší start?

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Google Play
App Gallery
App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Google Play
App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.