banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Jak vést pohovor a na co se kandidátů ptát

Pohovor může být stresující pro obě strany, zejména pokud se náboru nevěnujete několik dlouhých let. Abychom vám přípravu usnadnili, sestavili jsme pro vás návod, jak by měl pohovor probíhat.

1. Věnujte čas přípravě

Včas si vytiskněte životopis kandidáta, poznačte si, co vás v něm zaujalo a čemu jste naopak třeba nerozuměli a budete to chtít upřesnit. Sepište si, na co dalšího se budete chtít ptát. Pro pohovor si vyhraďte dostatek času, ale i místo. Pokud se setkáte osobně, včas rezervujte jednačku nebo najděte prostor, kde vás nebude nikdo rušit.

Buďte maximálně dochvilní a nenechte kandidáta čekat. Za běžné situace by mělo být samozřejmostí by podání ruky na uvítanou a také nabídnutí vody, případně čaje nebo kávy na občerstvení. Zejména pokud bude uchazeč o práci nervózní, doušek vody se mu bude hodit. Jestli vás u pohovoru za firmu bude víc, všichni se představte. Zároveň držte počet lidí na pohovoru na minimu – ideálně jeden dva lidi. Kandidát může být ve stresu, když se vás tam na něj sejde několik.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

2. Jak vést pohovor

Pohovor vedete vy – měli byste začít úvodním slovem, ale pak už stačí jen rozhovor usměrňovat a případně pokládat doplňující otázky. Určitě dejte kandidátovi prostor, aby se představil a rozpovídal o svých pracovních zkušenostech. Vždy si pište poznámky. Pokud potkáte kandidátů víc, snadno by vám mohli splynout. Je také známá věc, že první dojem je často nespolehlivý. Proto se od něj snažte oprostit a uchazeče posuzujte až podle toho, co vám o sobě řeknou.

Tip z praxe: Sledování telefonu, ťukání do notebooku a nervózní koukání na hodinky – to vše může kandidáta rozrušit a dát mu signál, že vás nezaujal. Pokud jste zvyklí psát do mobilu nebo PC poznámky, raději na to rovnou upozorněte.

3. Na co se kandidátů ptát

V úvodu požádejte kandidáta, aby se představil a něco vám o sobě řekl. Sami uvidíte, co považuje ze svého životopisu za důležité, co zdůrazní a naopak upozadí. Pak využijte různé typy otázek. Ideálně otevřené a mohou být i hypotetické:

  • „Co vás na pozici zaujalo a co od nové práce očekáváte?“
  • „Co považujete za svůj největší profesní úspěch?“
  • „S jakým typem lidí rád/a pracujete?“
  • „Jak byste zareagoval/a, kdyby…“
  • „Jak byste řešil/a ten a ten problém…“

Nebojte se ptát na konkrétní situace a zkušenosti z praxe. Jak uchazeč jednal kdysi nebo jak by jednal, kdyby byl ve stejné situaci znovu apod. Ptejte se i na vzdělávání. Třeba co z oboru kandidáta naposledy zaujalo, jakou třeba četl knihu atd. Uvidíte jeho postoj k učení se nových věcí a ochotu vzdělávat se.

Co u pohovoru nedělat: Vyhněte se nevhodným otázkám, které působí trapně, a zakázaným otázkám. Například dotazům na věk, na osobní vztahy nebo na plány v horizontu 5 až 10 let. Vyhněte se také komentování odpovědí kandidáta či vnucování vlastních názorů.

Když uvidíte, že se kandidát do odpovědi zamotal nebo že neví, co k otázce pořádně říct, zbytečně ho neduste a otázku buď upřesněte, nebo plynule přejděte na jinou. V závěru pohovoru dejte uchazeči možnost, aby se zeptal na vše, co ho zajímá. A před rozloučením stručně shrňte, jaké budou následující kroky výběrového řízení.

4. Pohovorem to nekončí

Po pohovoru si znovu projděte své poznámky a případně je doplňte o postřehy, které jste si nestihli napsat. Později už si je nebudete pamatovat. Při rozhodování zvažte také lidskou stránku – jestli kolega do týmu zapadne. Nejde pouze o kvalifikaci pro danou pozici. A pokud jste uchazeči slíbili nějaký termín, úkol nebo vyjádření – vždy svůj slib dodržte.

Mohlo by tě zajímat

Naberte lidi teď a získejte náskok. Jak napsat atraktivní inzerát?

Ještě než začne nový rok a poptávka po lidech na trhu práce zase stoupne, zveřejněte nabídku(y) zaměstnání a získejte před ostatními firmami náskok. Zaujměte uchazeče inzerátem, který je nenechá v klidu... celý článek

Jak si vyzkoušet kandidáty? Nezahltit je a dát jim zpětnou vazbu

Uchazeč se jeví jako velmi schopný, jeho dosavadní pracovní zkušenosti odpovídají plus mínus tomu, čemu by se měl věnovat u vás ve firmě. Přesto si nejste jisti. Nebo máte víc podobně schopných zájemců... celý článek

Přišel do firmy nový člověk? Připravte mu co nejhladší nalodění

Onboarding neboli začlenění nového zaměstnance do pracovního procesu se nesmí podcenit, jinak hrozí, že o nováčka brzy přijdete. Jak mu připravit co nejlepší start?

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Google Play
App Gallery
App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Google Play
App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.