banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Pohovor krok za krokem. Jak se připravit a jak ho vést

Na pohovoru máte příležitost zjistit, jestli by byl kandidát na vypsanou pozici vhodný z hlediska kvalifikace i osobních vlastností. Zároveň je to ale vizitka vaší firmy. Jak ji co nejlépe využít?

Než kandidát přijde 

 • Projděte si jeho CV a vypište si otázky, na které se chcete zeptat. Snažte se zjistit zejména náplň práce v minulých zaměstnáních. Můžete si ale připravit i hypotetické dotazy – nastínit situaci, kterou by musel řešit na pozici u vás ve firmě. Jak by postupoval?
 • Jestliže si chcete vzít někoho s sebou, nepřehánějte počet. U pozic řadových zaměstnanců bude stačit přímý nadřízený nebo kolega, s nímž bude dotyčný nejčastěji spolupracovat. Jestli na něj nastoupíte ve čtyřech, bude si kandidát připadat jak u maturity.
 • Bude-li vás u pohovoru víc, rozdělte si alespoň rámcově otázky. Ať nepůsobíte nepřipraveně. Přípravu ostatně čekáte i od kandidáta.
 • Nenechte ho dlouho čekat na recepci nebo v zasedačce. Schůzka by měla začít ve stanovený čas. Nabídnout kávu, čaj, vodu je slušnost, která pomůže nastolit méně formální atmosféru.

Během pohovoru

 • Při kladení otázek stále udržujte oční kontakt. I když se budete dívat do poznámek nebo si je zapisovat. Jestliže k tomu používáte počítač nebo telefon, měl by kandidát vědět, že při pohovoru nepracujete na něčem jiném.
 • Otázky dávejte spíš otevřené, dovolte, aby se dotyčný o svých pracovních zkušenostech rozpovídal. Pokud však máte pocit, že se nějaké odpovědi vyhýbá a převádí řeč jinam, zkuste ho k otázce znovu vrátit. Pohovor byste měli mít celou dobu pod kontrolou, otěže by neměl převzít uchazeč.
 • Vyhýbejte se diskriminačním otázkám směřujícím na kandidátův věk, osobní vztahy či politické a náboženské přesvědčení.
 • Hlídejte si, kolik času věnujete otázkám na kandidáta a kolik prostoru necháte jeho dotazům. Jestliže ho budete zpovídat 58 minut a na jemu věnujete poslední dvě minuty, bude to působit povýšenecky. Vyhraďte si na jeho otázky dostatek času. Pokud ho nevyužije, můžete využít čas sami nebo pohovor ukončit dřív.
 • Ještě před koncem pohovoru kandidáta informujte o tom, jaké budou další kroky, především kdy se mu ozvete. Poděkujte za jeho čas a rozlučte se.

Po skončení

 • Zapište si bezprostřední dojmy. Zároveň je ideálně hned zkonzultujte s ostatními, kteří se s vámi pohovoru zúčastnili.
 • Zkuste si zapsat dvě tři věci, které se vám na kandidátovi líbily, ale i jeho slabiny. Posuzujte nejen znalosti uchazeče, ale i jak se vám jeví jeho povaha a jestli by zapadl mezi ostatní.
 • Pokud si nejste hned jisti, jestli má kandidát pokračovat dále, stanovte si termín, do kdy se rozhodnete. Porovnejte ho s ostatními kandidáty, které jste zatím viděli. Jak si vůči nim stojí?
 • Jestliže jste uchazečovi slíbili, že se třeba do týdne ozvete, udělejte to. A to i v případě, že jste se pro něj nerozhodli. Dodržet slovo a oznámit i negativní stanovisko je férové a dělá to dobré jméno firmy.
Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Mohlo by tě zajímat

Naberte lidi teď a získejte náskok. Jak napsat atraktivní inzerát?

Ještě než začne nový rok a poptávka po lidech na trhu práce zase stoupne, zveřejněte nabídku(y) zaměstnání a získejte před ostatními firmami náskok. Zaujměte uchazeče inzerátem, který je nenechá v klidu... celý článek

Jak si vyzkoušet kandidáty? Nezahltit je a dát jim zpětnou vazbu

Uchazeč se jeví jako velmi schopný, jeho dosavadní pracovní zkušenosti odpovídají plus mínus tomu, čemu by se měl věnovat u vás ve firmě. Přesto si nejste jisti. Nebo máte víc podobně schopných zájemců... celý článek

Přišel do firmy nový člověk? Připravte mu co nejhladší nalodění

Onboarding neboli začlenění nového zaměstnance do pracovního procesu se nesmí podcenit, jinak hrozí, že o nováčka brzy přijdete. Jak mu připravit co nejlepší start?

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Google Play
App Gallery
App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Google Play
App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.