banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Jak slušně a lidsky odmítnout neúspěšné uchazeče o práci

Odmítat uchazeče o práci není příjemné. Když to však uděláte slušně a lidsky, odnesou si neúspěšní kandidáti dobrý pocit a necháte si otevřené dveře pro případnou budoucí spolupráci.

Neprotahujte oznámení

Řiďte se heslem: Odpovím včas a všem. Pokud po zaslání CV víte, že o uchazeče nemáte zájem, dejte mu to vědět co nejdříve, ideálně nejpozději asi do dvou týdnů. Poděkujte mu za zaslaný životopis i zájem o pozici a napište mu, že jste ho bohužel nevybrali, protože jste dali přednost vhodnějšímu kandidátovi. Nakonec přidejte povzbuzení a vyzvěte dotyčného, aby se i v budoucnu přihlásil na nový konkurz, pokud jej vypíšete. Nakonec popřejte hodně štěstí.

Nejčastěji využijete univerzální odpověď po prvním kole, když vám uchazeči rozesílají svoje CV. Například v náborové aplikaci Teamio si můžete nastavit automatickou odpověď, kterou bude rozesílat místo vás. Takto poslaná zpráva bude působit o něco lépe než hromadný e-mail s neurčitým oslovením vážený/a pane/paní, protože vám doplní do oslovení jméno konkrétního uchazeče. 

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Buďte osobní

Odmítací e-mail po proběhlém pohovoru bude nejspíš podobný, ale v ideálním případě by měl být osobnější. Jestliže dáte kandidátovi zpětnou vazbu – napíšete mu, jaké byly jeho slabiny, ale i co se vám na něm líbilo, spíš ho povzbudíte k hledání další práce a také k odstranění vlastních nedostatků. Zároveň uvidí, že jste si s hodnocením jeho dovedností dali záležet.

Ujasnit si pro a proti i nepřijatých kandidátů se vyplatí také pro případ, že vás budou kandidáti kontaktovat a dožadovat se zpětné vazby. A až budete příště obsazovat obdobnou pozici, mohou pro vás být ideálními uchazeči, protože měli čas zapracovat vaše připomínky.

Slušné jednání si zaslouží i nepřijatí

Při formulaci odmítavé odpovědi myslete na konkrétního člověka. Nikdy totiž nevíte, kolikáté odmítnutí to pro něj bylo. Když si představíte, že byste se na druhé straně ocitli sami, dokážete se spíše vcítit do „správné“ odpovědi. 

Mohlo by tě zajímat

Naberte lidi teď a získejte náskok. Jak napsat atraktivní inzerát?

Ještě než začne nový rok a poptávka po lidech na trhu práce zase stoupne, zveřejněte nabídku(y) zaměstnání a získejte před ostatními firmami náskok. Zaujměte uchazeče inzerátem, který je nenechá v klidu... celý článek

Jak si vyzkoušet kandidáty? Nezahltit je a dát jim zpětnou vazbu

Uchazeč se jeví jako velmi schopný, jeho dosavadní pracovní zkušenosti odpovídají plus mínus tomu, čemu by se měl věnovat u vás ve firmě. Přesto si nejste jisti. Nebo máte víc podobně schopných zájemců... celý článek

Přišel do firmy nový člověk? Připravte mu co nejhladší nalodění

Onboarding neboli začlenění nového zaměstnance do pracovního procesu se nesmí podcenit, jinak hrozí, že o nováčka brzy přijdete. Jak mu připravit co nejlepší start?

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Google Play
App Gallery
App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Google Play
App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.