Odmítat uchazeče o práci není příjemné. Když to však uděláte slušně a lidsky, odnesou si neúspěšní kandidáti dobrý pocit a necháte si otevřené dveře pro případnou budoucí spolupráci.
Neprotahujte oznámení
Řiďte se heslem: Odpovím včas a všem. Pokud po zaslání CV víte, že o uchazeče nemáte zájem, dejte mu to vědět co nejdříve, ideálně nejpozději asi do dvou týdnů. Poděkujte mu za zaslaný životopis i zájem o pozici a napište mu, že jste ho bohužel nevybrali, protože jste dali přednost vhodnějšímu kandidátovi. Nakonec přidejte povzbuzení a vyzvěte dotyčného, aby se i v budoucnu přihlásil na nový konkurz, pokud jej vypíšete. Nakonec popřejte hodně štěstí.
Nejčastěji využijete univerzální odpověď po prvním kole, když vám uchazeči rozesílají svoje CV. Například v náborové aplikaci Teamio si můžete nastavit automatickou odpověď, kterou bude rozesílat místo vás. Takto poslaná zpráva bude působit o něco lépe než hromadný e-mail s neurčitým oslovením vážený/a pane/paní, protože vám doplní do oslovení jméno konkrétního uchazeče.
Buďte osobní
Odmítací e-mail po proběhlém pohovoru bude nejspíš podobný, ale v ideálním případě by měl být osobnější. Jestliže dáte kandidátovi zpětnou vazbu – napíšete mu, jaké byly jeho slabiny, ale i co se vám na něm líbilo, spíš ho povzbudíte k hledání další práce a také k odstranění vlastních nedostatků. Zároveň uvidí, že jste si s hodnocením jeho dovedností dali záležet.
Ujasnit si pro a proti i nepřijatých kandidátů se vyplatí také pro případ, že vás budou kandidáti kontaktovat a dožadovat se zpětné vazby. A až budete příště obsazovat obdobnou pozici, mohou pro vás být ideálními uchazeči, protože měli čas zapracovat vaše připomínky.
Slušné jednání si zaslouží i nepřijatí
Při formulaci odmítavé odpovědi myslete na konkrétního člověka. Nikdy totiž nevíte, kolikáté odmítnutí to pro něj bylo. Když si představíte, že byste se na druhé straně ocitli sami, dokážete se spíše vcítit do „správné“ odpovědi.