banner

Zkuste vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Co potřebuje zaměstnavatel vědět o dovolených

Každý pracující má nárok na dovolenou. Do loňského roku si ji zaměstnanci vybírali po dnech, od 1. ledna 2021 v hodinách. Změnil se totiž způsob výpočtu nároku na dovolené. Z nových pravidel profitují především zaměstnanci, kteří pracují na směny nebo mají nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. Pro ostatní zůstává vše při starém. Ze zákona mají zaměstnanci nárok nejméně na 160 hodin dovolené za rok, což jsou 4 týdny. Počet dní dovolené nelze svévolně krátit. Nikdo vám ale nezakáže dopřát zaměstnancům více dní volna.

Kdo určuje termín čerpání dovolené

Nemusíte zaměstnanci vyhovět, pokud po vás chce dovolenou v létě, když je nejvíc práce. Jestli nastoupí dovolenou v červenci, nebo mu ji schválíte až v zimě, je jen na vás. V tomhle ohledu vám dává zákoník práce volnou ruku. Je v něm však řečeno, že zaměstnavatel musí přihlížet nejen k provozním důvodům, ale také k oprávněným zájmům zaměstnance.

Dovolená může být rozkouskovaná na několik částí. Musíte ale zaměstnancům umožnit minimálně jednou za rok čerpat 2 týdny dovolené v kuse a zajistit, aby si mohl každý svou dovolenou vybrat do konce kalendářního roku. Pamatujte na to, že před každou nařízenou dovolenou byste o tom měli zaměstnance nejméně 14 dní dopředu písemně informovat. 

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více

Pozor: Termín dovolené nesmíte určit na dobu, kdy je zaměstnanec na neschopence, ošetřovačce, mateřské či rodičovské dovolené, účastní se pohřbu příbuzného či je na vyšetření u lékaře.

Někdy se stane, že zaměstnanec si celou dovolenou během roku nestačí vybrat, v tom případě se mu převádí do dalšího roku. Pozor: Pokud zaměstnancům nejpozději do 30. června neurčíte termín čerpání „staré“ dovolené z minulého roku, mohou si ho zvolit sami. Stejně jako vy i zaměstnanci mají ze zákona povinnost oznámit vám čerpání dovolené písemně nejméně 14 dní před nástupem na ni. V případě, že se s nimi domluvíte jinak, není písemná forma oznámení nutná.

Zkušební doba a dovolená

Zkušební doba slouží především ke vzájemnému oťukávání, ne k vybírání dovolené. Zákon to však nezakazuje. Záleží jen na vás, jestli umožníte zaměstnanci ve zkušební době volno čerpat.

Dovolená při nástupu do zaměstnání 

Aby vás mohl nový zaměstnanec požádat o dovolenou, musí splnit dvě podmínky:  

●       Mít odpracováno nejméně 4násobek své týdenní pracovní doby,

●       být v pracovním poměru nejméně 4 týdny.

Za každou odpracovanou týdenní pracovní dobu zaměstnanci náleží 1/52 pracovní doby vynásobené výměrou dovolené.

Jak snadno vypočítat na kolik dní dovolené má zaměstnanec nárok? 

Jaroslav nastoupil 1. února 2021 u firmy, kde byla roční výměra dovolené 160 hodin, jako dělník. Týdně odpracoval 40 hodin. K 30. květnu odpracoval 688 hodin, což je 17 týdnů a 1 den.

●       Nejprve si spočítejte, kolik hodin dovolené mu vychází na jeden týden. (Roční výměra dovolené v hodinách děleno počtem týdnů za rok – 160 : 52 = 3,08.)

●       Odpracovaný počet týdnů vynásobte poměrnou částí dovolené na týden (17 × 3,08 = 52,36).

Výsledné číslo vám řekne, že Jaroslav bude mít k 30. květnu po zaokrouhlení nárok na 52 hodin dovolené.

Jak je to s dovolenou u žen na mateřské?

Mateřská dovolená se bere jako odpracované dny v práci, a proto mají ženy nárok na řádnou dovolenou. Musí vás však o ní písemně požádat ještě před nástupem na rodičovskou dovolenou. Požádá-li vás zaměstnankyně o poskytnutí dovolené, která bude bezprostředně navazovat na mateřskou, jste povinen ji vyhovět. 

Mohlo by vás zajímat
Jak je to se zaměstnáváním cizinců?

Přemýšlíte, že zaměstnáte cizince? Poradíme vám, jak postupovat i co komu hlásit. Zaměstnávání cizinců se řídí zákonem č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, který cizince rozděluje podle toho, z jaké země pocházejí... celý článek

Dejte šanci dříve narozeným kandidátům. Vyplatí se to i do budoucna

Starší lidé často čelí jako uchazeči o zaměstnání předsudkům. Přitom mohou být pro pracovní kolektiv i celou firmu velkým přínosem. Proč je při náboru nepřehlížet?

Kvalitní zácvik zvyšuje šanci udržet si nováčky

Když úspěšně skončí nábor, člověk má často pocit, že je vyhráno. Jenže ve zkušební době může nováček zjistit, že v práci to není tak, jak si představoval, a odejít jinam. Co udělat, aby se to nestalo?... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáte práci?

Stáhněte si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máte největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírejte z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme vaše osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.