banner

Zkuste vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Bilanční pohovor není zkouška, ale příležitost ke zlepšování

Většina lidí má před hodnocením na závěr roku obavy z toho, že se budou probírat především jejich chyby. Dejte jim najevo, že cílem pohovoru není jejich „peskování“, ale zhodnocení uplynulého období a hledání možností ke zlepšení, a to na obou stranách.


Na bilanční schůzku si vyhraďte dostatek času a klidné místo, kde vás nebude nic rušit. Začněte něčím neformálním, ať ze zaměstnance opadne největší stres. Posléze přejděte k samotnému pohovoru. Jak na něj?

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více


1. Zjistěte motivaci 


Nejdříve proberte přítomnost. Snažte se porozumět motivaci zaměstnance k práci, všímejte si, jak o ní mluví. Co ho baví a která činnost mu příliš nevyhovuje a proč? Věnujte jeho slovům pozornost. Kdybyste začali hned „zostra“ hodnocením, nejspíš byste zaměstnance rozhodili a šance na vzájemné porozumění by byla ta tam.


2. Dejte zpětnou vazbu 

Následně přejděte k samotnému hodnocení. Nejdříve však dejte svému protějšku prostor pro sebehodnocení. Má reálné představy? Nedokáže se ocenit? Nebo se naopak nadhodnocuje a nevidí svoje chyby? Až tohle zjistíte, je řada na vás. Pokud to jen trošku jde, začněte pochvalou, vyzdvihněte přínosy, jeho silné stránky. Potřebujete mu naopak něco vytknout? V chybách se nešťourejte příliš dlouho, ale buďte konkrétní. Nestačí říct: „Nelíbí se mi, jak se chováte k zákazníkovi.“ Užitečnější bude: „Zákazníci nebyli spokojeni s tím, že od vás nedostávali fundované odpovědi na otázky ohledně zboží.“


Co všechno můžete probrat?

• Zdatnost v komunikaci s kolegy a práce v týmu – jak vychází s lidmi? Nebojí se projevit vlastní názor nebo ho naopak prosazuje až moc?

• Ochota učit se novým dovednostem a postupům – jak zvládá nový program?

• Efektivita práce – odpovídá pracovní tempo výsledkům?

• Schopnost dodržovat termíny – je na něho spolehnutí?

• Dodržování nastavených pravidel – chodí včas do práce, dbá na bezpečnost práce? 

• Zhodnocení konkrétního úkolu či projektu – v jaké kvalitě byla práce odvedena?


Všímejte si reakcí dotyčného. Zaměstnanec by měl mít šanci vyjádřit se k vašemu hodnocení, vysvětlit případně, proč to či ono nešlo tak, jak si představujete. Třeba k tomu byly objektivní důvody – něco, co by šlo napříště zlepšit na straně firmy: více času na přípravu, lepší plánování… 

Pokud ale s jeho pohledem nesouhlasíte, dejte to najevo. Například, že si myslíte, že bylo času dost, protože ostatní danou práci v termínu stihli. Stejně tak ovšem přiznejte, jestli šlo podle vás ze strany firmy udělat to či ono lépe. Zaměstnanci takovou upřímnost dokáží ocenit, což se projeví vyšší loajalitou vůči firmě. 


3. Na konec shrňte cíle na další období

Na závěr shrňte nejpodstatnější informace, vyzdvihněte silné stránky zaměstnance i to, na čem by měl zapracovat. Ujistěte se, že rozumí tomu, co po něm budete v následujícím období chtít. „Potřebuji, abyste si lépe nastudoval/a informace o prodávaném zboží a uplatnil/a je v komunikaci se zákazníkem.“  


Připravte se na žádosti o zvýšení platu 

Zaměstnanci mohou bilanční pohovor využít k žádosti o zvýšení platu. Proto si dopředu promyslete, komu a o kolik jste ochotni zvýšit mzdu, a připravte si argumenty, kterými podpoříte svoje rozhodnutí. Mějte na mysli, že nejvíce potřebujete přidat lidem, bez kterých se neobejdete – klíčovým zaměstnancům, a těm, kteří se na pracovním trhu obtížně shánějí. Často to bývají ti samí.

Mohlo by vás zajímat
Jak je to se zaměstnáváním cizinců?

Přemýšlíte, že zaměstnáte cizince? Poradíme vám, jak postupovat i co komu hlásit. Zaměstnávání cizinců se řídí zákonem č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, který cizince rozděluje podle toho, z jaké země pocházejí... celý článek

Dejte šanci dříve narozeným kandidátům. Vyplatí se to i do budoucna

Starší lidé často čelí jako uchazeči o zaměstnání předsudkům. Přitom mohou být pro pracovní kolektiv i celou firmu velkým přínosem. Proč je při náboru nepřehlížet?

Kvalitní zácvik zvyšuje šanci udržet si nováčky

Když úspěšně skončí nábor, člověk má často pocit, že je vyhráno. Jenže ve zkušební době může nováček zjistit, že v práci to není tak, jak si představoval, a odejít jinam. Co udělat, aby se to nestalo?... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáte práci?

Stáhněte si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máte největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírejte z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme vaše osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.