banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Chcete po všech kandidátech výpis z trestního rejstříku? Pozor, nejspíš jednáte protiprávně

Zákon upravuje, jaké informace má právo zaměstnavatel po uchazečích požadovat a jaké ne. Pojďme si to připomenout s důrazem na trestní bezúhonnost.

O informacích týkajících se trestní bezúhonnosti se zmiňuje zákoník práce v ustanovení § 316 odst. 4. Ačkoliv se v něm zmiňují pouze zaměstnanci, vztahuje se podle všeobecné shody i na uchazeče o zaměstnání. Podle tohoto ustanovení může chtít zaměstnavatel po zaměstnancích (nebo uchazečích) pouze ty informace, které bezprostředně souvisejí s výkonem práce. V zákoníku práce jsou i příklady informací, které zaměstnavatel požadovat nesmí. Kromě těhotenství, rodinných a majetkových poměrů či sexuální orientace je to právě i trestněprávní bezúhonnost.  

Kdy lze výpis požadovat

Výše uvedené omezení však neplatí absolutně – podle zákoníku práce existují výjimky. Jednak u určitých profesí stanovuje předpoklad bezúhonnosti zákon nebo právní předpis. A pak lze informace o trestněprávní bezúhonnosti (stejně jako o těhotenství atd.) požadovat, avšak tento požadavek musí být:

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

·      oprávněný vzhledem k povaze práce

·      a přiměřený.

Na pozici záleží

Z výše uvedeného vyplývá, že plošné „lustrování“ zaměstnanců, pokud jde o výpis z Rejstříku trestů, bude těžko obhajitelné. Zaměstnavatel musí tedy zvažovat, u kterých pozice výpis z trestního rejstříku vyžadovat bude a u kterých ne. U manuálně pracujících nebo řadových zaměstnanců bude tento požadavek nejspíš často neoprávněný.

Na druhou stranu u profesí, u nichž zaměstnanec nakládá s vysokými finančními částkami či s drahým zbožím, jako jsou šperky, ale třeba i drahé přístroje apod. dává požadavek na bezúhonnost týkající se krádeže či zpronevěry u zaměstnanců a kandidátů smysl. 

Kromě výše uvedeného zákona je při nakládání s osobními údaji, ke kterým informace o trestní bezúhonnosti bezesporu patří, nutné dbát na GDPR. O zpracování osobních údajů je potřeba zaměstnance informovat, zaručit mu k nim přístup atd.

Dejte lidem po odpykání trestu šanci

Na závěr připomeňme, že podle našeho průzkumu z roku 2014 více než dvě třetiny (68 %) firem po uchazečích během náboru vyžadují výpis z rejstříku trestů. Přitom 46 % těchto zaměstnavatelů trvá na doložení výpisu bez výjimky u všech obsazovaných pozic, dalších takřka 22 % jej žádá v závislosti na obsazované pozici. Pouze necelá třetina výpisy z Rejstříku trestů nežádá nikdy.

Řada firem tedy nejedná v souladu se zákonem. Navíc vylučovat z náboru lidi „se záznamem“ je i ze sociálního a vůbec lidského hlediska nefér. Po odpykání jednoho trestu často čelí dalšímu trestu, když je nechtějí nikde přijmout. Opravdu pečlivě tudíž zvažujte, kdy výpis z RT vyžadovat, a stejně tak dobře zvažte, jestli nedat dříve trestaným lidem šanci. Můžete v nich získat pracovité a loajální zaměstnance.

Mohlo by tě zajímat
Právní novinky, které už platí. Víte o nich?

Přinášíme přehled změn v pracovněprávní oblasti, které už začaly platit a je potřeba se podle nich řídit.

Co to je sdílené místo? A jaké má výhody a nevýhody?

Máte jedno volné místo, ale hodilo by se vám zaměstnat na jednu pozici více lidí? Od loňského roku je to možné. Stačí, když se zaměstnanci s pracovní smlouvou, kteří u vás pracují na kratší úvazek, uzavřete... celý článek

Na začátku roku jsou lidé na trhu práce aktivnější. Využijte toho

Při podnikání je potřeba plánovat, ale také využít momentální situace. Pokud jde o nábor, začátek roku se nabízí jako ideální období. Lidé bývají náchylnější ke změně.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.