banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

V inzerátu hledají supermana? Nenechte se odradit

V inzerátech člověk někdy narazí na pěkně dlouhý výčet požadavků. A musel by být superman, aby všem vyhověl. Jenže superhrdinů je málo. Proto se nebojte odpovědět na nabídku zaměstnání, i když nesplňujete vše, co si zaměstnavatel představuje.

Trh práce je teď v situaci, kdy je hodně nabídek a nepříliš kandidátů. Za takových okolností se zvlášť vyplatí odpovídat i na inzeráty, u nichž si nemůžete odškrtnout všechny dovednosti, které zaměstnavatel požaduje. Přesto je potřeba jednat s rozmyslem. Jestliže někdo doposud pracoval jako číšník, těžko se z něj stane vedoucí prodejny nábytku s alespoň dvouletou praxí.

Existují tři zásady, které je dobré dodržovat, když člověk odpovídá na inzerát:

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

  • Splňuji alespoň 80 % požadavků? Pak má smysl se o získání práce pokoušet.
  • Vyhovovat je potřeba zejména podmínkám vypsaným mezi prvními. Bez nich se inzerovaná práce většinou dělat nedá. Nemám-li například řidičák na kamion, těžko s ním můžu jezdit.
  • Nelhat, stejně se to pozná.

Pošlete co nejlepší vstupenku na pohovor

Pokud se kandidát rozhodne, že na inzerát odpoví, může se pokusit zvýšit svoje šance přidáním motivačního dopisu. V něm je dobré se soustředit na ty dovednosti, které podle inzerátu splňuje. Může ale také trochu zariskovat a zmínit, že v tom nebo v onom by se musel ještě zdokonalit, případně nemá zatím zkušenosti, ale rád/a by je získal. Třeba personalista ocení upřímnost a na pohovor uchazeče pozve. Protože právě o to jde – dostat se na pohovor.

Nechte působit kouzlo své osobnosti

Tam už bude mít kandidát lepší příležitost přesvědčit zaměstnavatele, že by se na inzerovanou práci hodil, i když není z hlediska požadavků úplně bez chybičky. Může zapůsobit svojí osobností, schopností vymyslet řešení modelových situací nebo zkušeností z jiného oboru, která se by se mu mohla na nové pozici hodit. Zaměstnavatel se pak třeba rozhodne, že si nováčka zaškolí sám. Ostatně tuto ochotu zmiňuje řada firem už v samotném inzerátu. Nejčastěji volí formulace typu: schopnost pracovat s přístrojem XY výhodou, ale ostatní zaučíme. Dává tak jasně najevo, že nějaká dovednost není podmínkou přijetí. Pak je rozhodování, zda odepsat na inzerát či ne, ještě snadnější. 

Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.