banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Jak by měl vypadat motivační dopis, který zaujme?

Motivační nebo také průvodní dopis je nástroj, který vás vykreslí jako ideálního uchazeče na inzerovanou pozici. Je ale potřeba naformulovat ho šikovně, bez zbytečného chvástání a klišé. Pošlete ho i v případě, že ho zaměstnavatel nevyžaduje, zvýšíte tak svoje šance. Jak na to?

Struktura motivačního dopisu:

·       Oslovení – vždycky je lepší adresovat průvodní dopis konkrétní osobě, je-li v inzerátu uvedena. Vážená paní/pane XY  bude úplně stačit, žádné Velevážený majiteli apod.

·       Uveďte pozici, na jakou reagujete, například:

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Zaujala mě volná pozice vedoucí(ho) směny, kterou jste inzerovali na Práce za rohem.


·       Zařaďte odstavec o tom, proč vás daná pozice zajímá a jak na ní uplatníte své dovednosti a zkušenosti, třeba:

Na pozici vedoucí/ho směny mám rád/a, že zodpovídá za určitý celek a je na něm/ní, jak práci svých lidí zorganizuje. V minulosti jsem vedl/a tým 7 zaměstnanců v podobně velkém podniku, kde jsem se podílel/a i na plánování kapacit vzhledem k přijímaným zakázkám nebo na výpočtech finanční náročnosti provozu.

 

·       V dalším odstavci připojte něco, co vás na firmě zaujalo a ideálně co nebylo přímo v inzerátu. Dáte tím najevo, že jste se o zaměstnavatele zajímali a našli si o něm něco navíc. Například: 

 Líbí se mi, že využíváte moderní technologii xy, o níž vím, že výrazně usnadňuje práci a díky její přesnosti se snižuje počet zmetků při výrobě. Oceňuji také čistotu provozu v rámci normy…

 

·       Potom můžete nastínit vaši vizi, kterou byste případně na místě uplatnili:

Ráda bych se podílel/a na výrobě a přispěl/a k jejímu případnému zefektivní. Stejně tak k co nejhladšímu zavádění nových produktů do výroby. S tím mám díky předchozímu zaměstnání také nemalé zkušenosti.

·       Nakonec si napište o setkání: Rád/a se s Vámi setkám osobně. Prosím kontaktujte mě na telefonním čísle XY nebo prostřednictvím e-mailu. S pozdravem XYZ.

 

Co by v motivačním dopisu být nemělo:

·       Zbytečné chvástání bez konkrétního vysvětlení či opodstatnění. Rozhodněte vynechte frázi: Věřím, že jsem na danou pozici ten nejlepší kandidát. Tohle musí posoudit zaměstnavatel, nikoliv sám uchazeč.

·       Jazykové chyby

·       Příliš šroubované věty a příliš obsahu. Rozsah motivačního dopisu by se měl pohybovat od půl do jedné strany, 3 až 4 kratší odstavce budou stačit. Víc nikdo neučte.

 

 

Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.