banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Na pohovor se připravte co nejlépe, je to vaše jediná šance u dané firmy!

Je několik otázek, které na pohovoru určitě padnou. Proto není těžké se ně nachystat. Řada lidí však přípravu podcení. Ať nepatříte mezi ně.

Na pohovoru po vás budou chtít dva základní typy znalostí:

·       o vás samých,

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

·       o firmě, kam se hlásíte.

Jedna otázka obě oblasti spojuje a na 99 % padne: Proč se hlásíte na tuto pozici?

V odpovědi se snažte jednak shrnout vaše dosavadní zkušenosti, dovednosti a vlastnosti, které se na pozici hodí, jednak zmiňte i přednosti firmy, které vás lákají na inzerovaném místě pracovat. Například:

Podobnou práci jsem dosud dělal/a, takže s fakturací a účetnictvím mám své zkušenosti. Navíc umím s fakturačním programem, který používáte. Hledáte člověka spolehlivého a pečlivého, což je na této pozici pochopitelné a mě osobně blízké, mám rád/a přesnost. Líbí se mi také prostory vaší firmy i její produkt, působíte na mě jako seriózní společnost.   

O sobě pozitivně a věcně

Pokud budou padat otázky na vás, mluvte o sobě v dobrém, ale vyvarujte se přílišných superlativů a zobecnění. Při popisu svých dovedností buďte věcní, konkrétní a nebojte se je demonstrovat na příkladech – můžete například uvést, jak se vám podařilo vyřešit některé komplikované úkoly a nestandardní situace. Pokud na to nezavedete řeč sami, nejspíš se na to zeptá zaměstnavatel.

Buďte však připravení, že se vás bude ptát i na to, co se vám nepovedlo. Popis takové situace si opět připravte, určitě jste se nějaké boty někdy dopustili. Z vašeho líčení by mělo být patrné, že jste dokázali zpětně rozpoznat, kde se stala chyba, a příště se jí vyvarovat.

Slabé stránky? Mám je, ale pracuji na nich

Zaměstnavatel také může chtít znát vaše slabé stránky, ať už se na ně zeptá přímo nebo třeba formou otázky: Jaké činnosti vám příliš nejdou, případně co vás z činností, které byste měl u nás zastávat, baví nejméně? (To, co člověka příliš nebaví, mu obvykle moc nejde a nevyniká v tom.)

Zase si odpověď připravte dopředu a řekněte jí podle pravdy. Například:

Nebaví mě příliš pravidelné vykazování toho a toho, protože se v této oblasti často mění legislativa, kterou musí člověk neustále sledovat, a může se mu lehce stát, že udělá chybu. Vždy jsem se však snažil/a se zorientovat a chyby nedělat.

Stejně tak, pokud uvádíte své slabé stránky, snažte se, aby z vaší odpovědi bylo patrné, že o svých nedostatcích dobře víte a snažíte se mít je pod kontrolou. A že pracujete na jejich odstranění

Co o nás víte?

I takhle napřímo se vás mohou zeptat, ale i kdyby ne, kolem tohoto tématu se bude pohovor točit každou chvíli. Snažte se proto zjistit si toho předem o firmě co nejvíc. Vyjděte z inzerátu. Co o sobě píše sama firma? Základním zdrojem informací jsou i její webové stránky.

·       Co vyrábí, případně s čím obchoduje?

·       Kolik má zaměstnanců?

·       Kdo jsou její hlavní zákazníci?

·       Jaký má obrat?

Chybu neuděláte ani v případě, že se budete zajímat o trh, na kterém se firma pohybuje. Třeba zrovna zažívá boom nebo se potýká s nedostatkem výrobních dílů… Všechny tyto znalosti vám mohou přidat body.

A ještě jedna rada na závěr: Nebojte se zeptat, nebude-li vám cokoliv jasné o pracovní náplni pozice nebo o firmě samotné (a nebylo to v inzerátu). Můžete tím jen získat. 

Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.