banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Byli jste zaskočeni otázkou? Hlavně nezmatkujte

Na pohovor je potřeba se připravit. Často o tom píšeme a je pravda, že se to vyplatí. Přesto se na všechny otázky připravit nelze. Pokud vás dotaz zaskočí, je nejdůležitější zachovat klid.

Pohovor se může jevit jako zkouška a to ještě dost nepříjemná. Někdo si natolik věří, že vymyslí odpovědi na místě, že se ani příliš nepřipravuje. Jiný má zase naučené odpovědi na všech 65 otázek, které našel na internetu, a děsí se situace, kdy bude muset reagovat namístě.

Doporučit nelze ani jeden extrém. Určitě je lepší se na základní okruhy pohovoru připravit. Na druhou stranu nelze spoléhat jen a jen na přípravu. V případě, že padne nečekaná otázka, může člověk, který nemá odpověď předem ve svém repertoáru, zcela zamrznout.

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Dodejte si sebedůvěru

Abyste dokázali přistoupit na to, že vymyslíte smysluplnou odpověď, musíte si věřit. Proto si před pohovorem připomeňte, co se vám povedlo, ať už v práci nebo v soukromém životě, a v čem jste dobří. Také myslete na to, že už máte pár let praxe za sebou a že už jste tedy řešili dost situací na to, aby vás jen tak nějaký dotaz nezaskočil.  

Když dojde na otázku, na kterou jste si nepřipravili odpověď, nenuťte se do reakce hned. Může se jednat o hypotetické nastínění profesní situace, kterou byste měli řešit. Například:

V krámě s drobným zbožím máte nespokojenou zákaznici, která se dožaduje vrácení peněz, ale za ní se tvoří dlouhá fronta. Co uděláte?

Zamyslete se. Třeba zjistíte, že jste něco podobného už v minulém zaměstnání řešili a pak se s touto zkušeností vytaste, i když úplně přesně neodpovídá zadání. Někdy se také může stát, že by nastíněná situace závisela na dalších proměnných. A přesně takhle to řekněte:

Pokud by částka, kterou by požadovala vrátit, nebyla nijak vysoká, peníze bych ji vrátil/a. Jinak bych dlouhým dohadováním odradil/a ostatní zákazníky a ztráta pro obchod by byla větší. Pokud by byla částka vysoká, požádal/a bych ji, aby počkala, a snažil/a bych se sehnat někoho dalšího, kdo by mi v krámě s touto situací pomohl.

Jestli je tato odpověď stoprocentně správná, tedy bude ji za takovou považovat zaměstnavatel, není až tak důležité. Hlavně, když uvidí, že dokážete samostatně uvažovat.

V ideálním případě by měl vaši odpověď nějak okomentovat, abyste věděli, jak moc jste se trefili či nikoliv. Pokud netrefili, nezačněte svoje slova brát zpět, nebo se dokonce omlouvat. Zkrátka nezmatkujte. Kvůli jedné odpovědi ještě není vše ztraceno. Můžete se také pokusit svoji odpověď obhájit. Ale klidně a slušně. Nechtějte vyhrát za každou cenu.

Na co ještě můžete být dotázáni?

  • Co nejnáročnějšího jste museli udělat pro svého nadřízeného nebo pro firmu?
  • Co neděláte ve své práci rád/a?
  • Jakého chcete nebo nechcete šéfa/šéfovou?
  • Co by o vás řekli kolegové v práci a co by vám vytkli?
  • Zažil/a jste v práci nějaký konflikt? Pokud ano, jak jste ho řešil/a?
  • Pečete?

Proč by se ptal zaměstnavatel na pečení? Třeba proto, aby zjistil, jestli dokážete postupovat podle nějakého manuálu. Otázky na negativní věci – co by vám vytkli kolegové, jak jste řešili konflikt – zase zjišťují, jestli jste schopni podívat se na sebe a své vlastnosti s odstupem. Zkuste vždy co nejupřímněji odpovědět, ale v tom negativním se nebabrejte dlouho. Vaše odpovědi mohou zahrnovat jen pár vět. Čím delší odpověď, tím větší pravděpodobnost, že se do toho zamotáte.  

Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.