banner

Zkuste vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Buďte při náboru fér. Netřiďte kandidáty podle zdraví nebo národnosti

Je v inzerátu uvedeno, že zaměstnavatel přijme recepční české národnosti nebo že potřebuje cukráře s perfektním zdravím? Chyba. Uchazeči by si mohli právem stěžovat na znevýhodňování některých z nich. Zákon je totiž v těchto případech na jejich straně. Jak správně napsat pracovní nabídku, aby byla ke všem fér?

Nezvýhodňovat zdravé

U kancelářských i lehčích manuálních prací by bylo chybou psát požadavek na dobrý nebo dokonce výborný zdravotní stav. Pro práci v účtárně nebo i na pokladně nepotřebuje nikdo výtečnou kondici. Pokud by šlo ale o fyzicky náročnou práci či práci ve výškách je podmínka oprávněná, protože dobré zdraví je pro výkon povolání podstatné. Vždy je však potřeba požadavky zdůvodnit.

Dobře: Přijmeme zedníka, kvůli práci ve výškách a fyzicky náročnému povolání požadujeme dobrý zdravotní stav.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více

Špatně: Hledáme účetní, vhodné pouze pro uchazeče bez zdravotních potíží.

Přijmeme pokladní. Požadujeme pečlivost a výborný zdravotní stav.

Nevylučovat cizince

Zákaz diskriminace z důvodu státního občanství nebo národnosti vyplývá ze zákona o zaměstnanosti i z našeho členství v Evropské unii, které zaručuje volný pohyb pracovníků ve všech státech unie. Proto je nutné vyhýbat se formulaci typu: Na pozici skladníka přijmeme osobu české národnosti. Vám jako zaměstnavateli může být jedno, jestli je uchazeč od nás nebo třeba z Polska, proto ho jen na základě národnosti nebo občanství z náboru nelze vyloučit. Diskriminační by bylo také požadovat vzdělání absolvovaného pouze v ČR. Uchazeč ho mohl nabýt klidně v zahraničí. Pokud je v ČR uznatelné, není opět důvod takového kandidáta vyřadit z náboru.

Nediskriminovat kandidáty kvůli jazykovým znalostem

Nepodmiňujte získání práce ani neopodstatněnými požadavky na úroveň znalosti jazyka. Jednalo by se opět o diskriminaci. U řady pozic není totiž bezchybné zvládání češtiny pro jejich výkon nutné. Kuchař či manikérka výborně česky umět nemusejí. Zvládání češtiny na vynikající úrovni proto uvádějte pouze tehdy, když náplň práce podstatnou měrou na jazyku závisí, jako je to v případě učitele českého jazyka, tiskového mluvčího, editora, ale třeba i obchodního zástupce, který komunikuje se zákazníky.  

Dobrou znalost češtiny můžete požadovat i v případě, že bude zaměstnanec často ve styku s kolegy a chabá čeština by mu znemožňovala smysluplnou spolupráci. Opět je však dobré, když v inzerátu popíšete, z jakých důvodů trváte na dobré jazykové vybavenosti. 

Chcete se s problematikou diskriminace v zaměstnání a při náborech seznámit podrobněji? Vše podstatné najdete ve dvou zákonných normách:

Mohlo by vás zajímat
Jak je to se zaměstnáváním cizinců?

Přemýšlíte, že zaměstnáte cizince? Poradíme vám, jak postupovat i co komu hlásit. Zaměstnávání cizinců se řídí zákonem č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, který cizince rozděluje podle toho, z jaké země pocházejí... celý článek

Dejte šanci dříve narozeným kandidátům. Vyplatí se to i do budoucna

Starší lidé často čelí jako uchazeči o zaměstnání předsudkům. Přitom mohou být pro pracovní kolektiv i celou firmu velkým přínosem. Proč je při náboru nepřehlížet?

Kvalitní zácvik zvyšuje šanci udržet si nováčky

Když úspěšně skončí nábor, člověk má často pocit, že je vyhráno. Jenže ve zkušební době může nováček zjistit, že v práci to není tak, jak si představoval, a odejít jinam. Co udělat, aby se to nestalo?... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáte práci?

Stáhněte si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máte největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírejte z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme vaše osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.