Ghosting je znám spíše ze světa randění. Označuje stav, kdy jedna ze stran přeruší bez vysvětlení komunikaci. Stává se to ale i při výběrových řízeních. Proč to nedělat a k čemu může vést?
Možná jste to sami zažili. S někým si pár týdnů píšete a on s vámi bez varování ze dne na den ukončí veškerou komunikaci. Ocitnou se na druhé straně „hluchého sluchátka” je pěkně nepříjemné. Platí to při navazování jakýchkoliv vztahů, včetně těch pracovních.
Omlouvejte se vždy a v předstihu
Řada lidí se například nedostaví bez omluvy na pohovor. Třeba proto, že už si mezitím plácli někde jinde. Jenže to personalista neví. Takže si u kandidáta či kandidátky udělá poznámku a označí ho nebo ji jako nespolehlivé. To může mít v budoucnu nežádoucí následky, zvlášť v regionech s nedostatkem pracovních míst.
Co když se bude neomluvený kandidát v té samé firmě za několik let opět ucházet o místo? Prohřešek z minulosti ho může stát vyškrtnutí z výběrka hned na začátku. Vždy je zkrátka slušné se s dostatečným předstihem omluvit. To znamená minimálně den dva předem. Omluva dvacet minut před začátkem pohovoru, bude přípustná jen v případě náhlé nevolnosti nebo bleskové povodně. Zkrátka při zcela neočekávané události.
První den a nikde nikdo
Ještě méně přípustné je nepřijít první den do smluvené práce. Zaměstnavatel s novým kolegou počítá, má pro něj připravenou pracovní smlouvu, ale ten se nedostaví. Nejen, že je to krajně neslušné, ale je to také velmi krátkozraké. V každém oboru se lidé napříč různými firmami znají a o nespolehlivém nováčkovi se fáma rychle roznese. Zavřít si dveře do jedné firmy proto může snadno vyvolat stejnou reakci i v dalších podnicích.
Když nereaguje zaměstnavatel
Je fér přiznat, že chybují také firmy, když se týdny neozvou nebo na zaslaný životopis vůbec neodpovědí. Přibývá však těch seriózních, které vám sdělí, do kdy zareagují, a termín dodrží.
TIP: Máte pocit, že vám firmy neodpovídají? Podívejte se, co za tím může být a jak na to reagovat.
A pokud se vám stane, že od potenciálního zaměstnavatele nemáte ani po dvou týdnech žádnou zprávu, zavolejte a slušně se zeptejte, kdy můžete očekávat nějakou reakci. Je to zcela přípustné a firmy jsou na to připravené.
Neozvali se vám z poslední firmy? Nic si z toho nedělejte a podívejte se na další nabídky v aplikaci Práce za rohem.