Konec roku bývá obdobím bilancování. Hodnotíme, jak jsme v životě spokojení. To záleží mimo jiné také na tom, jak si stojíme v zaměstnání. Udělejte si v tom jasno.
V práci strávíme přibližně polovinu života. To je dost na to, aby nám stálo za úvahu, jak nejlépe těch zhruba 35 let věnovaných práci využít. Pro každého znamená spokojenost v zaměstnání něco jiného. Někdo má rád svůj klid a určitá rutina mu nevadí. Zvlášť pokud se stará o blízké v rodině, ať už o potomky, nebo jiné příbuzné, kteří potřebují pomoc, klidnější povolání ocení. Jiný zase potřebuje časté výzvy a pořád se učit něco nového.
V jaké pracovní fázi zrovna jste?
Zkuste se během nadcházejících svátků zamyslet, v jaké pracovní fázi se nyní nacházíte vy. Možná jste kariérně přesně tam, kde být chcete. Ale možná tomu tak úplně není a toužíte po lepším. V této fázi úvah přichází obvykle na řadu spousta „ale“. Člověk je tvor značně konzervativní a každá změna mu způsobuje stres. A přechod do jiného zaměstnání je velká změna. Ale jak to bývá, kdo se odhodlá podstoupit určité nepohodlí, může za to hodně získat: více dnů volna, zajímavější benefity, lepšího šéfa a v neposlední řadě vyšší mzdu. Ta se podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí díky změně zaměstnání zvyšuje o 8 až 12 procent.
Snižte riziko na minimum
Co když se ke změně zaměstnání odhodlám, ale nakonec si nepolepším? Toto riziko je tu vždy. V dnešní době však existují možnosti, jak ho snížit na minimum. Podívejte se na atmoskop.cz, kde hodnotí zaměstnavatele stávající i minulí zaměstnanci. Zeptejte se na pohovoru na vše, co vám úplně nesedí, a snažte si vyjednat takové podmínky, abyste pro sebe dosáhli opravdového zlepšení. Firmy mají stále nedostatek lidí, a mohou být tudíž ochotné přizpůsobit se třeba požadavku na častější home office nebo navýšení mzdy po zkušební době.
Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Jestliže o změně ve svém pracovním životě uvažujete, jděte do toho. Začněte v aplikaci Práce za rohem, kde je nyní přes 10 000 inzerátů.