Někdy člověk dělá příliš dlouho jednu práci a potřebuje změnit typ činnosti i prostředí. Jestli je to váš případ, podívejte se, jak na změnu oboru jít.
Využijte svoje silné stránky
Při změně oboru nechoďte proti vlastní přirozenosti. Vycházejte z toho, co znáte, co vám jde a co vás baví. Potom můžete v jiném oboru uspět. Jestliže nejste zrovna pečlivý typ, který baví vyplňovat tabulky a dělat různé administrativní úkony, zřejmě nezazáříte jako administrativní síla nebo za přepážkou na poště.
Můžete ale skvěle vycházet s lidmi nebo ve svém volnu pečete úžasné dorty. Pak se nabízí třeba obsluha zákazníků v prodejně nebo práce v pekárně. Jistě, nemáte třeba zatím profesionální praxi, ale to lze překlenout.
Jak napsat CV
Při komunikaci s budoucím zaměstnavatelem je především potřeba vysvětlit, proč jste se ke změně rozhodli a proč si myslíte, že můžete uspět. Důvody, které vás vedou k přestupu do jiného oboru, nepište jako stížnost typu: „Moje dosavadní práce už mě nebaví, málo mi platí.“
Důležité je to podat tak, aby se zaměstnavatel dozvěděl, jakou máte pro práci v jiném oboru motivaci a jaké svoje dovednosti, třeba i z minulého povolání, můžete na novém místě využít. Například: „Vždycky jsem se zajímal/a o elektroniku, bavilo mě zkoušet, co všechno přístroje umí. Proto bych se jí rád/a věnoval/a jako servisní technik u vás ve firmě profesionálně. Komunikace se zákazníky se nebojím, na pozici školníka jsem byl/a s lidmi v kontaktu běžně.“
Jen to důležité
Těchto pár řádek napište jako průvodku životopisu nebo je uveďte hned na začátek CV. Pokud budete u svých minulých zaměstnáních vypisovat, co všechno jste dělali, soustřeďte se na ty činnosti, které lze využít i na budoucí pozici. Nemusíte se také rozepisovat detailně o každém bývalém místě, zvlášť pokud je od nabízené pozice oborově hodně vzdálené. Naopak do životopisu uveďte vše, co by vám mohlo pomoct na novém místě – například jako koníčka opravu elekroniky sousedů, pokud zůstaneme u výše nastíněného příkladu.
Kde začít s hledáním
Prozkoumejte pracovní nabídky z vámi požadovaného oboru v naší aplikaci. Zjistíte, jaké mají zaměstnavatelé požadavky i co nabízejí. Co zvládnete hned a co se budete muset doučit? Každý nováček si musí některé dovednosti osvojit. Počítejte s tím, že vás to nejspíš bude stát více úsilí než člověka, který je v oboru kovaný. Nicméně pílí můžete vše dohnat. A také počítejte s tím, že vás nejspíš nevezme hned první zaměstnavatel, možná bude chtít hledání místa určitý čas. Ale jste-li pro změnu oboru rozhodnutí, zkuste vytrvat. Dlouhodobě se to odrazí na vaší spokojenosti.