V mnoha firmách se v době dovolených najímají brigádníci, ale někde musejí stávající zaměstnanci zvládnout práci za kolegy a zůstat v práci déle. Potom je dobré vědět, jaká za práci přesčas náleží odměna nebo kolik hodin lze takto odpracovat za rok.
Směna vám končila ve tři, ale protože je přes léto v provozu málo lidí, šéf vás požádal, abyste dnes zůstali déle. A tak jste ještě v půl páté na dílně. Potom se jedná o práci přesčas a měli byste za ni dostat odměnu.
Platí, že na práci přesčas by mělo docházet jen výjimečně a z vážných provozních důvodů. Je to práce konaná na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu nebo nad rámec rozvrhu pracovních směn.
O čtvrtinu vyšší odměna
Za práci přesčas náleží zaměstnanci mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku. Například u průměrného výdělku 200 korun za hodinu náleží za přesčasovou hodinu odměna 250 korun.
TIP: Od 1. ledna 2025 do 31. prosince 2025 činí minimální mzda pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin 20 800 Kč za měsíc nebo 124,40 Kč za hodinu.
Práce přesčas nesmí u zaměstnance přesáhnout více než osm hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Práci přesčas nad tento rozsah může zaměstnavatel zadat jen na základě dohody se zaměstnancem. Do uvedeného ročního limitu se nepočítají přesčasy, za které dostal zaměstnanec náhradní volno, viz níže.
Místo peněz volno
Zaměstnavatel se může se zaměstnancem místo na příplatku dohodnout na poskytnutí náhradního volna. Pak za jednu odpracovanou hodinu práce přesčas dostane zaměstnanec jednu hodinu volna.
Toto náhradní volno musí být poskytnuto do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době. Nestane-li se, přísluší zaměstnanci příplatek.
O mzdu za vykonanou práci v době přesčasu zaměstnanec nepřijde, náhradní volno má za nevyplacený přesčasový příplatek.
Jestliže zaměstnanec s náhradním volnem za přesčasy nesouhlasí, může to odmítnout a trvat na vyplacení příplatku.
Nad 150 hodin jenom po dohodě
Práci přesčas nad rozsah 150 hodin může zaměstnavatel zadávat jen po dohodě se zaměstnancem. I tak ale práce přesčas nesmí přesáhnout osm hodin týdně, ačkoliv v tomto případě limit neplatí pro každý týden zvlášť, ale počítá se jako průměr za určité období.
To může trvat nejvýš 26 po sobě jdoucích týdnů (jen v kolektivní smlouvě lze toto období prodloužit na 52 týdnů). Za celý rok tedy nesmí přesčasová práce překročit dohromady 358 (resp. 416 hodin). Ani do tohoto limitu se nezapočítávají přesčasy, za něž bylo poskytnuto náhradní volno.
POZOR: Práce přesčas je zakázána v případě těhotných zaměstnankyň a mladistvých zaměstnanců. Zaměstnancům a zaměstnankyním pečujícím o dítě mladší než 1 rok nesmí zaměstnavatel přesčas nařídit, může se však s nimi na něm dohodnout.
Přečtěte si pořádně smlouvu
Je však možné, že mzda sjednaná v pracovní smlouvě zahrnuje rovnou i odměnu za práci přesčas. Na to je třeba si dát při uzavírání smlouvy pozor. Protože v tom případě může zaměstnavatel po zaměstnanci požadovat, aby pracoval přesčas bez nároku na příplatek nebo náhradní volno.
Ani rozsah práce přesčas sjednané ve smlouvě však nesmí přesáhnout 150 hodin za kalendářní rok. Tento limit lze překročit jen se souhlasem zaměstnance.
Hledáte novou práci nebo brigádu? Vyzkoušejte aplikaci Práce za rohem, kde si můžete zvolit výši mzdy, obor i kam budete dojíždět.