Situace, kdy je mzda stanovena mzdovým výměrem, je výhodná pro zaměstnavatele. Toto řešení mu totiž umožňuje jednostranně měnit mzdu, klidně ji i snížit, bez souhlasu zaměstnance. Musí při tom být ovšem dodrženo několik podmínek.
1. Mzdový výměr nesmí být součástí pracovní smlouvy. Pokud by byl, vztahovala by se na něj podmínka oboustranného souhlasu, což by znamenalo, že se snížením mzdy by musel souhlasit i zaměstnanec.
2. Nový mzdový výměr musí zaměstnanec dostat nejpozději v den, kdy nabývá účinnosti. Zaměstnavatel za ním nemůže přijít například v polovině července a dát mu nový platový výměr s nižší částkou, který platí od 1. července. Taková změna by byla neplatná.
3. Mzdu může zaměstnavatel také snížit jen do určité výše. Odměna nemůže být nižší, než je minimální mzda, která byla pro letošní rok stanovena na 17 300 Kč měsíčně, a minimální hodinová mzda na 103, 80 Kč. Navíc zaměstnavatel musí respektovat částky určené pro zaručenou mzdu pro jednotlivé skupiny práce uvedené v nařízení vlády č. 567/2006 Sb.
4. Pamatujte také na to, že pomocí nového mzdového výměru nelze snížit mzdu pouze jednomu zaměstnanci a ostatním na stejné pozici s podobnou praxí mzdu ponechat ve stejné výši. Jednalo by se o diskriminaci, kterou zákoník práce v paragrafu 16 zakazuje. Samozřejmě je poněkud obtížné diskriminaci dokázat. Ale je minimálně dobré tento paragraf znát a připomenout ho zaměstnavateli, pokud máte pocit, že jste obětí diskriminace.
5. Nijak vám nepomůže, pokud mzdový výměr osobně nepřevezmete nebo ho sice převezmete, ale nepodepíšete. Zaměstnavatel jej může poslat poštou, a když nebudete zastiženi, po 15 dnech uložení zásilky se dokument považuje za doručený a mzdový výměr se stává platným a účinným. Pokud bude mít mzdový výměr všechny právní náležitosti, platí i bez podpisu zaměstnance.
6. I když se vám nemusí snížení mzdy líbit, nemůžete z práce na hodinu odejít. Pokud vám zaměstnavatel nenabídne ukončení vzájemnou dohodou, musíte si na ukončení pracovního poměru počkat dva měsíce, kdy uplyne výpovědní lhůta.
7. Jestliže zaměstnavatel nepostupuje podle zákona, lze využít prostředek právní obrany, což je nejprve výzva zaměstnavateli s návrhem smírného vyřešení záležitosti, a až v případě, že na ni nebude zaměstnavatel reagovat, otevírá se soudní cesta určovací žalobou u věcně a místně příslušného soudu (pro odvážnější se nabízí i rovnou možnost žaloby na plnění). Je však lepší veškeré kroky podniknout v zastoupení advokáta.