Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může se ale zkušební doba krátit nebo prodlužovat?
Zkušební dobu musíte mít sjednanou písemně v pracovní smlouvě. Zaměstnavatel totiž nemůže zkušebku dojednat později v dodatku k pracovní smlouvě. Pokud ve smlouvě uvedena není, jedete hned „na ostro“, což však nemusí být vždycky výhodné. Nebylo by totiž možné odejít ze dne na den, ale jen po podání řádné výpovědi nebo po dohodě se zaměstnavatelem.
Krácení je možné
Nejčastěji se sjednává tříměsíční zkušební lhůta, u vedoucích pracovníků může být až šestiměsíční. Delší zkušební období by bylo nezákonné. Pokud se však se zaměstnavatelem domluvíte, může být zkušební doba kratší třeba o měsíc nebo vás může vzít rovnou i bez ní.
Prodlužování jen za určitých podmínek
Může se stát, že i ve zkušebce si budete potřebovat vzít volno, onemocníte nebo fabrika bude dva dny bez elektřiny. Pokud důvodem vaší absence bude celodenní překážka v práci, dovolená nebo nemocenská, zkušební lhůta se vám prodlouží. Je to celkem logické. Neměli jste si kdy vyzkoušet, jestli vám spolupráce vyhovuje. Zkušební doba se proto prodlužuje o dobu, po kterou jste nechodili do práce.
Nemocenská ve zkušební době
Když ve zkušební době onemocníte, zaměstnavatel vás prvních 14 dní nesmí propustit. Později však ano. Při déletrvající nemocenské tak musíte počítat s tím, že když vám šéf řekne, ať už další den nechodíte, nic s tím nenaděláte. Zaměstnavatel má totiž na tohle ukončení pracovního poměru nárok.