Žijete sami, nebo máte rodinu? Jaké straně fandíte? Jste na kluky nebo na holky? Na některé otázky se vás u pohovoru nesmějí ptát. Pokud tak přesto učiní, přinášíme tipy, jak na nevhodné dotazy reagovat.
Nedovolené otázky jsou takové, u kterých hrozí, že bude kandidát na jejich základě diskriminován, tedy vyloučen z náborového procesu. Proto je zakazuje zákon. Mohou mít celou řadu podob:
· Plánujete mít děti? Kdy? Máte malé děti?
· Jste ženatý/vdaná/po rozvodu?
· Máte nějaké zdravotní problémy?
· Jste politicky činný, případně v jaké straně se angažujete?
· Slyším, že máte trochu jiný přízvuk. Odkud pocházíte?
· Jste věřící?
Tyto dotazy vedou ke zjišťování důvěrných informací, na které nemá zaměstnavatel právo, protože se samotným výkonem práce nijak nesouvisejí. Zaměstnavatel se může sice obávat, že například žena, která má doma malé dítě, s ním bude často doma, ale na základě toho ji nemůže z náboru vyřadit. Reagovat lze několika způsoby:
Jít s pravdou ven
Jednou z možností je i tak na otázky pídící se po rodinném stavu nebo třeba zemi původu odpovědět popravdě. „Pocházím ze Srbska, ale v Česku žiju a pracuju už pět let.“ Nebo: „Zakládat rodinu teď neplánuji, ale někdy v budoucnu nejspíš ano.“ Možná riskujete, že vás z náboru vyřadí. Ale může to být také naopak a zaměstnavatel ocení vaši upřímnost.
Odpovědět obecně
Jestliže jste třeba přiznali, že máte malé děti, zaměstnavatel může chtít vědět, jestli jste schopni v případě jejich nemoci zajistit hlídání nějakou jinou osobou. Opět dotaz osobního charakteru, na který nemusíte odpovídat. Ostatně pokud řeknete, že ne, jakou budete mít šanci?
V tom případě se jeví jako nejlepší varianta obecnější odpověď. Můžete například říct, že nemoci dětí jste vždycky zvládli a že v minulém zaměstnání jste neměli víc absencí než ostatní kolegové. Protože právě hrozící absence je to, na co se zaměstnavatel ve skutečnosti ptal. Stejně tak pokud se zaměstnavatel zajímá o zemi původu kandidáta, ten ho může ujistit, že všechna potřebná povolení k práci v České republice má.
Odmítnout na dotaz reagovat
Neodpovídat máte právo. Teď jde o to, jakým způsobem to uděláte. Určitě bude strategické použít sice odmítavou, ale uhlazenou odpověď. „Tato otázka je příliš soukromá a nemyslím si, že by měla souvislost s mými schopnostmi vykonávat u vás danou pozici. O kterou v každém případě velmi stojím, bavila by mě z toho a toho důvodu.“
Připravte se
Než na pohovor půjdete, rozmyslete si, jak budete na nedovolené dotazy reagovat. Jestli například manželství a děti přiznáte, ale jejich věk si necháte pro sebe. Odpovědi na osobní dotazy je dobré si připravit předem. Budete působit sebevědoměji. Pozor také na neformální konverzaci. Při ní na sebe může člověk leccos prozradit.