Zdravotní handicap není stopkou pro uplatnění na pracovním trhu. Je však potřeba si už při hledání místa vyjednat podmínky, které budou vám i zaměstnavateli vyhovovat.
Právo na práci má každý
Pokud vám to zdravotní stav dovolí, můžete pracovat klidně na celý úvazek, i když budete mít přiznaný plný invalidní důchod. Legislativa nestanovuje žádná omezení, která by se týkala výše úvazku nebo výdělku. Právo živit se vlastní prací garantuje Základní listina práv a svobod a také Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením.
Kde hledat práci?
Ačkoliv jsou některá místa vyhrazena přímo pro OZP, můžete hledat i na otevřeném trhu práce. Záleží jen na míře vašeho omezení. Zatímco účetní nevadí, že nesmí zvedat těžká břemena, skladník se bez toho neobejde.
Přiznat, že jste OZP?
Pokud se jedná o místo, na kterém vás nebude vaše zdravotní postižení nijak omezovat, nemusíte o něm psát do životopisu nebo mluvit na pohovoru. Jako třeba telefonista či telefonistka, který/á chodí s pomocí hole či berle.
Pokud se však kandidát či kandidátka uchází o práci na prodejně a má problém se zády, jenž mu či ji neumožňuje celodenní stání, je dobré, když své zdravotní znevýhodnění zmíní. Může přidat informaci o tom, jak se dá tato situace řešit. Například umožnit mu či ji během šichty se několikrát posadit, nebo zkrátit pracovní dobu.
V první řadě jste uchazeči o práci
Z vašeho životopisu nebo promluvy na pohovoru by mělo být zřejmé, co umíte, v čem jste dobří a v čem můžete být pro firmu přínosní. Nejste jenom OZP. Otevřeně však proberte i své specifické potřeby. Ať už je to úprava pracovního místa, zkrácení pracovní doby nebo pořízení speciálních pomůcek.
U vhodných kandidátů nebývá jejich zdravotní omezení důvodem nepřijetí. Vstřícný zaměstnavatel jim vytvoří vhodné pracovní podmínky. Úřad práce mu s tím může pomoci vytvořením společensky účelného místa s dotací na mzdu.