banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Domů

-

Tipy pro hledání práce

-

Jak odpovědět na nevhodné otázky u pohovoru

Jak odpovědět na nevhodné otázky u pohovoru

Jak odpovědět na nevhodné otázky u pohovoru

Jaké vyznáváte náboženství? Žijete s někým? Co na to říct, aniž byste se připravili o šanci získat místo.

Dotazů, u nichž hrozí, že bude kandidát na jejich základě neoprávněně vyloučen z náborového procesu, je celá řada. Obecně platí, že informace, po kterých se zaměstnavatel smí pídit, musí souviset s vykonáváním práce na vypsané pozici. Z tohoto hlediska je i dotaz na zdravotní stav přípustný pouze v případě, že souvisí s náplní práce – například dotyčný musí být schopen dlouho stát, nosit těžší břemena apod. Níže uvedené otázky u naprosté většiny pozic s náplní práce nijak nesouvisí.

  • Žijete s manželkou či manželem?
  • Kdy plánujete založit rodinu?
  • Máte děti?
  • Má vám je v případě nemoci kdo hlídat?
  • Jste politicky činný, případně v jaké straně se angažujete?
  • Kouříte?
  • Slyším, že máte trochu jiný přízvuk. Odkud pocházíte?
  • Jste věřící?
  • Koho jste v posledních volbách volil/a?

Zůstaňte ve střehu

I když se může zaměstnavatel obávat, že například žena, která má doma malé dítě, s ním bude často doma, nemůže ji na základě toho z náboru vyřadit. Neměl by tedy zjišťovat, jak na tom s mateřstvím či plánováním rodiny je.

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Na druhou stranu při pohovoru se obě strany snaží se co nejvíc vzájemně poznat, a to i po lidské stránce, do které rodinný stav tak nějak patří. Je pak na každém, jak bude ochotný se s osobními údaji svěřovat. Reagovat můžete několika způsoby:

Odpovědět popravdě

Odpovězte, jak to je: „Zakládat rodinu teď neplánuji, ale někdy v budoucnu nejspíš ano.“ Nebo: „Přízvuk mám skutečně trochu jiný. Pocházím ze Srbska, ale v Česku žiji a pracuji už pět let. Možná riskujete, že vás z náboru vyřadí, ale může to být také naopak a zaměstnavatel ocení vaši upřímnost.

Rozptýlit obavy

Zaměstnavatel se může třeba ptát, jestli býváte často nemocní nebo bývá často nemocný někdo z vašich blízkých, o koho se musíte starat. Opět dotaz osobního charakteru, na který nemusíte odpovídat. Ostatně pokud řeknete, že ano, jakou budete mít asi šanci?

Je jasné, kam svým dotazem zaměstnavatel míří: chce vědět, jestli nebudete v práci často chybět. Můžete například odpovědět: „Asi jste se chtěli zeptat, jestli hrozí, že budu v práci často chybět. Vzhledem k tomu, že jsem v minulém zaměstnání neměl/a víc absencí než ostatní kolegové, tak předpokládám, že u mě časté absence nehrozí.” Stejně tak pokud se zaměstnavatel pídí po národnosti kandidáta, ten ho může ujistit, že všechna potřebná povolení k práci v České republice má.

Odmítnout odpovědět. Ale slušně

Můžete sice vmést zaměstnavateli do tváře, že nemá právo se ptát, ale vaše šance získat místo tak pravděpodobně zrovna nestoupne. Je proto lepší říct to samé uhlazenějšími slovy. „Myslím, že tato otázka nesouvisí s mými schopnostmi vykonávat u vás danou pozici.“ Nebo: „Raději bych u pracovního pohovoru do svého soukromí příliš nezabíhal/a.“ Dáte tak druhé straně slušně najevo, kde jsou vaše meze a že je nebudete překračovat. A to má také svoji cenu.  


Mohlo by tě zajímat

Vyvarujte se při hledání práce ghostingu. Může se vám vymstít

Vyvarujte se při hledání práce ghostingu. Může se vám vymstít

Ghosting je znám spíše ze světa randění. Označuje stav, kdy jedna ze stran přeruší bez vysvětlení komunikaci. Stává se to ale i při výběrových řízeních. Proč to nedělat a k čemu může vést?

Jak zvládnout pohovor jako introvert? Překonejte úzkost a ukažte své silné stránky

Jak zvládnout pohovor jako introvert? Překonejte úzkost a ukažte své silné stránky

Introvert je člověk, který je zaměřen spíše do svého nitra. Pohovor je však situace, v níž se musí předvést. Pokud patříte mezi introverty, máme pro vás pár tipů, jak se navzdory svému vnitřnímu nastavení... celý článek

Práce přesčas není dobročinnost. Náleží za ni odměna

Práce přesčas není dobročinnost. Náleží za ni odměna

V mnoha firmách se v době dovolených najímají brigádníci, ale někde musejí stávající zaměstnanci zvládnout práci za kolegy a zůstat v práci déle. Potom je dobré vědět, jaká za práci přesčas náleží odměna... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Google Play
App Gallery
App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Google Play
App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky služby. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí. Více o reklamě na portálech Alma Career a transparentnosti se můžete dočíst na naší Informační stránce. Zde je naše Technická specifikace.