Každý měl nejspíš někdy potřebu poslat šéfa někam. Zvlášť koncem roku, kdy objem práce naroste. Jenže to nejde. Nemusíte si však nechat všechno líbit. Jak se ohradit, když se vám něco nezdá?
Občas ano, stále ne
„Potřebuji to hned, včera bylo pozdě!“ V mimořádných situacích je nejlepší vyjít vstříc, při častém opakování to stopněte. Vysvětlete šéfovi, že vám stojí vaše práce a hoří termíny, připomeňte mu svoje přesčasy. Dáte tím najevo, že jste realista, který neodmítá úkoly z lenosti. Kdyby to jen trošku šlo, vyhovíte. Ještě lepší efekt bude mít, když po odmítnutí nabídnete pomoc s jinými úkoly, které by vás tolik nazatížily. „S tímhle vám sice pomoct nemůžu, ale budu se podílet na tom a tom.“
Odmítejte s chladnou hlavou
Vytočil vás šéf rozkazujícím e-mailem do běla? Počkejte s odpovědí, až vychladnete. Nesouhlas mu nejlépe řekněte z očí do očí, pokud se s ním v práci vídáte, alespoň si budete moct vše vyříkat. Nezvyšujte hlas, argumentujte věcně: nemůžu přibrat další práci, protože už dělám tohle, tohle, tohle. Pokud se přece rozhodnete práci vzít, chtějte za ni odměnu, nebo volno navíc. Věcně formulujte svoji odpověď i do emailu, pokud se nelze s šéfem spojit jinak.
Chtějte vysvětlení
Chtějí po vás práci, kterou má v náplni kolega? Než odmítnete, zeptejte se, proč úkol přistál na stole vám, když spadá do kompetence kolegy. Tím pádem bude muset nejdřív argumentovat šéf. Třeba je důvod k tomu, aby práci svěřil někomu jinému, protože kolega onemocněl, dostal jinou práci atd. Jenže to neznamená, že jeho práci musíte přebrat zrovna vy. Argumentujte opět úkoly, které už máte přidělené.
Vymezte si hranice
Nechcete na víkendový teambuilding nebo na setkání s kolegy po pracovní době? Omluvte se a argumentujte potřebou věnovat se rodině. Pro ostatní je těžké kritizovat někoho za to, že chce být ve volnu se svými nejbližšími. Na druhou stranu bojkotovat veškerá mimopracovní setkání kolegů vám na popularitě nepřidá. Zkuste se podobných akcí zúčastnit alespoň občas.
Požadujte jasné zadání
„Mělo by se to přerovnat.“ Na podobné neadresné příkazy není potřeba hned reagovat. U nejednoznačných příkazů, kterým nerozumíte, je nejlepší taktikou přiznat se, že nevíte kdo, kdy a jak by měl to či ono udělat. Šéfovi pak třeba dojde nesmyslnost požadavku nebo vám dá jasnější zadání a třeba i někoho dalšího k ruce, když o to požádáte.