Řada lidí přemýšlí začátkem roku o tom, že si najde jinou práci. Než se k tomu však dostanou, ty nejlepší nabídky mohou utéct. Neztrácejte proto čas a pusťte se do hledání hned.
Jak vypadá situace na trhu práce
Míst je stále dostatek a některé pozice mají firmy problém obsadit. Potvrzuje se nicméně trend, který nastal už loni: meziročně stoupá počet zaslaných životopisů a zároveň klesá počet obsazovaných míst. Podle měření na našich portálech (Jobs.cz, Prace.cz, Práce za rohem) vzrostl za první tři čtvrtletí roku 2024 meziročně počet zaslaných životopisů o 16 %. To mírně zvyšuje konkurenci mezi uchazeči.
Na jaké pozice se hlásí nejvíce a nejméně lidí?
Obecně platí, že na pozice, které nejsou tolik náročné na získání kvalifikace, jako je administrativní pracovník/ce, fakturant/ka nebo recepční, se hlásí více kandidátů. V případě administrativy to je během 30 dní průměrně 25 kandidátů, na místo fakturanta/ky se hlásí 30 lidí a na post recepční dokonce 45 uchazečů. Zatímco na místa s náročnou, zejména technickou kvalifikací, jako je technik ve strojírenství, stavebnictví nebo energetice, se průměrně sejde do 5 odpovědí na inzerát. Tyto pozice máte větší šanci obsadit.
5 tipů, jak hledat
- Využijte naši aplikaci. Můžete si v ní vytřídit nabídky podle lokality, výše platu, oboru a další řady kritérií. Díky tomu získáte o nabízených místech ve svém okolí rychle přehled. Pokud se objeví nabídek málo, upravte kritéria hledání, například vzdálenost od bydliště nebo výši platu.
- Představte se. Svůj životopis můžete v naší aplikaci přidat na stránce „Zkušenosti“. Díky tomu se o vás zaměstnavatel dozví více informací a vaše šance na pohovor se zvýší. Nemáte životopis? Nevadí. Uveďte o sobě pár údajů do pole „Popiš svou praxi“.
- Nerozesílejte svůj životopis „hromadně“ na každou nabídku, která jen trochu připadá v úvahu. Vybírejte si mezi nimi. Soustřeďte se na takové pozice, které by se vám líbily a které byste zároveň mohli opravdu získat. Poznáte to tak, že budete splňovat alespoň 80 % požadavků.
- Neskončete také u jedné dvou odpovědí za měsíc. Podle našich dat předchází pozvání na pohovor rozeslání průměrně 5 odpovědí. Pošlete proto tak tři až pět reakcí každý týden.
- Nemá cenu odpovídat tam, kde splňujete například jen 30 % požadavků. Rozesílání odpovědí na pozice, u kterých máte jen malou šanci je obsadit, může zbytečně snižovat vaši motivaci a sebevědomí.
Hodně štěstí nejen při hledání práce vám do nového roku přeje aplikace Práce za rohem.