Říká se: Důvěřuj, ale prověřuj. Je proto možné, že než s vámi nový zaměstnavatel podepíše pracovní smlouvu, bude po vás chtít kontakty na bývalé kolegy, kteří by mu o vás řekli více. Není třeba se bát, je to běžný postup. Zvlášť tehdy, když má o vás zaměstnavatel opravdu zájem.
Nejlíp uděláte, když si připravíte seznam referenčních kontaktů dopředu. Vytipujte si bývalé kolegy, se kterými jste dobře vycházeli. Měl by to být někdo, kdo vás vidí jako schopného pracovníka a vykreslí vás v dobrém světle. Šéf, který si na vás zasedl, vám dobrou referenci nedá. Ale kolega, jemuž jste vždy vyhověli, vás nejspíš vylíčí jako ochotného zaměstnance.
Buďte poctiví
Může se však stát, že jste z práce odešli ve zlém a nemáte nikoho, kdo by vám poskytl příznivou referenci. Nechtějte po kamarádech, aby se vydávali za vaše bývalé kolegy a pěli na vás chválu. Lež se může provalit a vy budete mít z ostudy kabát. Než si vymýšlet nebo mlžit, je lepší personalistovi situaci vysvětlit a nabídnout mu kontakty na kolegy ze svých dřívějších zaměstnání.
Telefon se jménem však předejte, až když o tom dotyčný bude vědět a bude s tím souhlasit. Je to proto, že telefonní číslo je citlivý údaj. Je také lepší, když referenční kontakty poskytnete až na vyžádání. Psát je do CV je předčasné. Není povinností kontakty na bývalé kolegy dávat, ale při odmítnutí riskujete, že práci získá někdo jiný.
Na co se mohou ptát
Kromě otázek na pracovní morálku a nasazení si personalista bude nejspíš ověřovat pravdivost informací ze životopisu a toho, co se probíralo na pohovoru. Nejde o to, abyste kolegu naučili papouškovat předem připravené fráze. Má vás ale ukázat jako člověka z masa a kostí, který odvádí dobrou práci. Pravděpodobné otázky:
- Proč odešel/a ze zaměstnání?
- Jak si dokázal/a poradit v nestandardních situacích?
- Jak pracoval/a, když byl/a pod tlakem?
- Jak plnil/a zadané úkoly?
- Jak vycházel/a s kolegy?