V případě ukončení pracovního poměru je potřeba vyřídit některé administrativní záležitosti a také myslet na to, že je i pro vás žádoucí odejít v dobrém.
Který den skončíte?
Pokud odcházíte z vlastní vůle, je potřeba dohodnout se na datu odchodu s nadřízeným/ou. Když návrh odsouhlasí, můžete skončit klidně zítra. Když ne, musíte písemně podat výpověď a počkat na uplynutí dvouměsíční výpovědní doby.
Co když vás nebudou chtít pustit?
Kuchaři, elektrikáři a další zaměstnanci, kteří na pracovním trhu zoufale chybí, se místo rozvázání pracovního poměru setkají spíše s přemlouváním a nabídkami na vyšší plat nebo zajímavé benefity. Ti, kteří chtěli odejít kvůli nízké mzdě, ztratí důvod k výpovědi. V ostatních případech je na místě zvážit, jestli více peněz vyřeší to, co člověku v práci nevyhovovalo.
Jaké doklady potřebujete?
- Vyplněný výstupní list – ať už je to kalkulačka, nářadí nebo služební telefon, je vhodné mít pro sebe kopii dokladu o vrácení.
- Potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) – zaměstnavatel vám ho musí vystavit k poslednímu dni pracovního poměru. Doklad potvrzuje, kde a jak dlouho jste pracovali. Dobře si ho schovejte, protože ho budete potřebovat při vyřizování důchodu nebo při žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
- Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti – doklad budete potřebovat při vyplňování daňového přiznání.
- Pracovní posudek – není to povinný dokument, ale když si o něj požádáte, zaměstnavatel vám ho musí do 15 dní vydat. Většinou ho personalisté nevyžadují, nicméně máte na něj právo.
Pracujte, jako by žádná výpověď nebyla
Máte v plánu po výpovědi práci už jen předstírat? Tenhle přístup není zrovna ideální. Dělejte vše jako doposud, dokončete včas poslední rozdělanou zakázku a předejte ochotně své povinnosti nástupci. Zachovat si dobrou pověst i v závěru může mít někdy cenu zlata. Nikdy totiž nevíte, kde a při jakých příležitostech bývalé kolegy a nadřízené znovu potkáte.