Blíží se období, kdy budou mít internetové i klasické obchody mnohonásobně větší odbyt zboží. K tomu budou potřebovat brigádníky. Ti nejčastěji pracují na dohodu (DPP a DPČ). Nově se jich podle zákona týká několik změn. Jakých?
Změny přišly v důsledku novely zákoníku práce. Většina z těch, které upravují zaměstnávání dohodářů, platí od 1. října. Mezi nimi:
Rozvrh pracovní doby písemně a nejpozději tři dny předem
Zaměstnavatelé nyní musejí vytvořit písemný rozvrh pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejpozději tři dny před začátkem směny nebo období, na které se rozvržení pracovní doby vztahuje. Ve stejné lhůtě musí být zaměstnanci informováni také o změnách tohoto pracovního rozvrhu. Je ovšem možné, že si s nimi zaměstnavatel dohodne jinou (nejčastěji kratší) lhůtu, v níž budou seznamováni s rozvrhem.
Překážky v práci na straně zaměstnance
Lidé pracující na dohodu mají nově nárok na volno z důvodu překážek v práci na své straně. Může to být třeba narození potomka, svatba, pohřeb v rodině, případně vyšetření nebo doprovod na vyšetření rodinného příslušníka. Za toto volno nenáleží zaměstnanci odměna, není-li dohodnuto jinak nebo není-li jiná úprava zanesena ve vnitřních předpisech zaměstnavatele. Náhradní volno se však považuje za výkon práce pro účely výpočtu dovolené.
Právo na příplatky
Zaměstnancům pracujícím na DPP/DPČ nově náleží také příplatky za práci ve svátek, noční práci, práci ve ztíženém pracovním prostředí a práci o víkendu.
Právo být včas informován
Zatímco dříve mohl zaměstnanec dostat informace do jednoho měsíce, nyní je to do 7 dnů od započetí výkonu práce. V této lhůtě má zaměstnavatel povinnost poskytnout zaměstnanci písemně informace, které jsou uvedeny v § 77a zákoníku práce. Kromě jiných například o názvu (jménu) a sídle zaměstnavatele, bližším označení sjednané práce a místa výkonu práce, výměře dovolené a o způsobu určování její délky, době trvání a podmínkách zkušební doby, je-li sjednána. Tyto informace mohou být také součástí DPP či DPČ.
Právo žádat o pracovní poměr
Jestliže pracujete na dohodu a v předchozích 12 měsících jste u zaměstnavatele působili po dobu alespoň 180 dní, máte právo na odůvodněnou odpověď, pokud si požádáte o zaměstnání v pracovním poměru. Zaměstnavatel má povinnost vám odpovědět nejpozději do jednoho měsíce.
Právo žádat o důvod výpovědi
Jestliže zaměstnanec pracující „na dohodu“ dostane výpověď, má možnost písemně požádat o její zdůvodnění, a to do jednoho měsíce ode dne doručení a také jestliže se domnívá, že výpověď dostal proto, že se zákonným způsobem domáhal svých práv: na informace související s pracovněprávním vztahem, na rozvržení pracovní doby, na odborný rozvoj, na požádání o pracovní poměr. Zaměstnavatel je povinen zaměstnance bez zbytečného odkladu o důvodech výpovědi písemně informovat.
Dovolená od 1. ledna
Od nového roku budou mít dohodáři nárok na dovolenou, a to v případě, že odpracují alespoň čtyřnásobek stanovené týdenní pracovní doby a že dohoda trvá alespoň 28 po sobě jdoucích kalendářních dní. Pro účely dovolené se za týdenní pracovní dobu u zaměstnanců pracujících na DPČ a DPP považuje 20 hodin.