banner

Zkuste vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Jaké náležitosti musí obsahovat platná pracovní smlouva?

Vztah mezi zaměstnancem a vámi nemůže fungovat jen na důvěře. Musí být podložen pracovní smlouvou. Co musí obsahovat, aby byla platná? Kolikrát po sobě může být prodloužena smlouva na dobu určitou? Sepsali jsme pro vás nejdůležitější body, které by měli znát všichni zaměstnavatelé.

Pracovní smlouvu uzavíráte na základě § 33 až § 39 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce.

Můžete ji uzavřít:

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více

  • Na dobu neurčitou, u které je dvouměsíční výpovědní lhůta. Smlouva skončí až v momentě, kdy jedna nebo druhá strana podají kdykoliv v budoucnu výpověď.
  • Na dobu určitou, což znamená, že po skončení sjednané doby končí i pracovní poměr. Uzavřít ji můžete nejdéle na 3 roky. Pokud chcete, aby u vás zaměstnanec pracoval i po jejím skončení, uzavřete s ním novou smlouvu na dobu určitou nebo uzavřete smlouvu na dobu neurčitou. 

Pozor: Pracovní smlouvu na dobu určitou můžete prodloužit maximálně dvakrát. Zaměstnance můžete takto zaměstnávat nejvýš 9 let (3 × 3 roky).

Co musí smlouva obsahovat?

Pracovní smlouvu musíte mít vyhotovenou v písemné podobě a musí být podepsána jak vámi, tak zaměstnancem. Každá strana musí dostat jedno vyhotovení dokumentu. Je jedno jaký typ pracovní smlouvy uzavíráte, pokaždé v ní musí být uvedeny identifikační údaje obou smluvních stran a minimálně tyto tři body: 

  1. den nástupu do zaměstnání,
  2. druh práce, 
  3. místo výkonu práce.

Další body jsou už na vás. Většinou bývají součástí smlouvy popsané jako práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele. Víte nebo předpokládáte, že zaměstnanec bude jezdit na služební cesty? Zaneste tuto možnost do pracovní smlouvy. Jinak byste se museli před každou služební cestou ptát, jestli s ní zaměstnanec souhlasí. To samé platí v případě, že budete vyžadovat třeba pracovní pohotovost

Pokud nechcete kupovat zajíce v pytli, uveďte do pracovní smlouvy zkušební dobu a její lhůtu, která nesmí být delší než tři měsíce (u vedoucích pracovníků může být v délce maximálně 6 měsíců). Sjednána může být nejpozději v den nástupu zaměstnance do práce.

Co musí být ještě písemně?

Nejpozději do 1 měsíce od vzniku pracovního poměru musíte zaměstnance poučit o dalších důležitých právech a podmínkách práce. Ty mohou být součástí samostatného dokumentu. To se někdy hodí, protože není v případě změn potřeba upravovat celou pracovní smlouvu.

  • informace o mzdě a odměnách – výše, termín výplaty, způsob vyplacení
  • délka dovolené
  • výpovědní doba
  • týdenní pracovní doba a její rozvržení 

 

Mohlo by vás zajímat
Jak je to se zaměstnáváním cizinců?

Přemýšlíte, že zaměstnáte cizince? Poradíme vám, jak postupovat i co komu hlásit. Zaměstnávání cizinců se řídí zákonem č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, který cizince rozděluje podle toho, z jaké země pocházejí... celý článek

Dejte šanci dříve narozeným kandidátům. Vyplatí se to i do budoucna

Starší lidé často čelí jako uchazeči o zaměstnání předsudkům. Přitom mohou být pro pracovní kolektiv i celou firmu velkým přínosem. Proč je při náboru nepřehlížet?

Kvalitní zácvik zvyšuje šanci udržet si nováčky

Když úspěšně skončí nábor, člověk má často pocit, že je vyhráno. Jenže ve zkušební době může nováček zjistit, že v práci to není tak, jak si představoval, a odejít jinam. Co udělat, aby se to nestalo?... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáte práci?

Stáhněte si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máte největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírejte z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme vaše osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.