Zkušební doba není povinná, ale vyplatí se, když si ji s novými zaměstnanci sjednáte. Nic vás to nebude stát a získáte čas na poznávání schopností a dovedností nové posily ve firmě. Pokud se spolupráce neosvědčí, jednoduše ji ukončíte.
Po uplynutí zkušební doby to už tak snadné nebude. Nastavte si kritéria, podle kterých budete zaměstnance hodnotit. Na co byste se měli zaměřit?
- Odborné znalosti a dovednosti
U nového člověka nikdo nepředpokládá, že bude hned zvládat všechno. Důležitější je umět si poradit s každodenními úkoly, orientace v oboru a ochota učit se nové postupy. Ale i základy jsou potřeba. Když není na čem stavět, těžko se bude zaměstnanec dál rozvíjet. Nejlépe uchazeče otestujete na samostatných úkolech, ke kterým mu následně dáte zpětnou vazbu. Pokud i po několika týdnech vidíte, že nováček dělá stále ty samé chyby dokola, ačkoliv už na ně byl mockrát upozorněn, není velká šance, že se to do budoucna změní.

Jaké je pracovní tempo nového zaměstnance? Možná má všechno hned hotové, ale práce není udělaná dvakrát kvalitně. Nebo naopak – všechno mu dost dlouho trvá, ale výsledek je bez chybičky. Záleží na tom, co na té které pozici preferujete spíše. Možná, že poněkud „šnecí“ tempo vlastně tolik nevadí, anebo bude možné se se zaměstnancem blíže podívat na jeho pracovní postup, zjistit, co ho nejvíc brzdí, a pokusit najít způsob, jak nejpomalejší fázi zrychlit. Ovšem v případě, že vaše nová posila pracuje jak zpomalený film a ještě odvádí nekvalitní práci, nejspíš ukončíte pracovní poměr před uplynutím zkušební doby.
Občas je potřeba v práci udělat něco navíc, dokončit narychlo zakázku a zůstat v práci o něco déle nebo si třeba prohodit směny s kolegyní, která potřebuje volno. Jak se k těmto změnám zaměstnanec staví? Vždycky rovnou odmítavě? Nebo hned vyrukuje s tím, že se chce za půl hodinu přesčasu jeden den volno? Není fér po někom chtít, aby pro něj byla práce přes čas standardem. Nicméně se zaměstnancem, který není ochoten vyjít nikdy nikomu ve firmě vstříc, bude těžké pořízení.
Nepodceňujte lidský přístup a charakterové vlastnosti. Pokud na stálo přijměte člověka, který nedokáže vyjít s ostatními, máte zaděláno na neustálé problémy. Konflikty mezi zaměstnanci budou na denním pořádku. Jeden nevhodný člověk dokáže rozklížit doposud sehraný tým.
I vy jste ve „zkušebce“
Ve zkušební době je normální občasná nervozita, zaměstnanec se snaží ukázat sám sebe v co nejlepším světle. Usnadněte nováčkovi jeho vstup do firmy a dejte si práci s jeho zaškolením. Seznamte ho s celým provozem. Nová práce vyžaduje většinou jiné postupy, každá firma má zavedené jiné pořádky a než je člověk přijme za své, chvilku to trvá. Buďte proto vstřícní a ohleduplní. Nazapomeňte, že nejste sami, kdo testuje ve zkušební době. I zaměstnanci vyhodnocují, zda jim práce bude vyhovovat. Jestliže se vám zdá nový zaměstnanec šikovný, byla by škoda o něj přijít.
Prodloužit zkušební dobu nelze
Pokud se obě strany dohodnou, že zkušební doba už není potřeba, je možné ji ukončit před uplynutím dohodnutého termínu. Opačně – domluvit se na prodloužení – nelze. Automaticky se prodlouží pouze jako náhrada za neodpracované směny kvůli čerpané dovolené nebo při celodenní překážce v práci.
Zkušební doba může být sjednaná maximálně na 3 měsíce. V případě vedoucích zaměstnanců se může prodloužit na 6 měsíců od vzniku pracovního poměru. U pracovních poměrů na dobu určitou si hlídejte, aby délka zkušební doby nepřekročila polovinu sjednaného pracovního poměru. Jak to bude vypadat v praxi? Pokud někoho zaměstnáte na tři měsíce, např. od 1. 5. do 30. 7. 2021, maximální zkušební dobu, kterou mu můžete dát, bude 46 dní (31+30+31= 92 dní délky trvání pracovní smlouvy děleno 2). Polovinu pracovního poměru je ideální vymezit konkrétním datem.
Posuzujte přínosy zaměstnance pro firmu
Nechte si dostatek času na důkladné a komplexní posouzení nového zaměstnance, než dospějete ke konečnému řešení. Zeptejte se na zkušenosti s novým zaměstnancem kolegů. Možná postřehli něco, co vy jste přehlédli. Než se rozhodnete, zda spolupráci ukončíte či v ní budete pokračovat, odpovězte si na pár výše nastíněných otázek. Snažte se rozhodovat tak, aby byla nová posila pro firmu přínosem, ne přítěží. Po pečlivém zvážení všech pro a proti proberte v dostatečném předstihu svůj verdikt s tím, koho se to týká.