banner

Zkuste vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Chcete zaměstnat brigádníky? Je nejvyšší čas začít s jejich hledáním

Hodily by se vám v létě ruce navíc? Najděte si brigádníka či brigádníky, které si nasmlouváte na určitou dobu. Jejich výpomoc uplatníte na sezónní práce nebo jako záskok za dovolené stálých zaměstnanců.

S hledáním brigádníků neotálejte. Nespoléhejte na to, že vinou epidemie je spousta lidí bez práce. Údaje za březen a duben naopak ukazují, že objem obsazovaných míst se blíží stavu před pandemií, takže volných lidí na trhu práce ubývá.

Otestujte si na brigádě studenty a absolventy

Před prázdninami hledají práci většinou studenti a absolventi, kterým chybí praxe, ale třeba i lidé nedávno propuštění, kteří místo teprve shánějí. Pokud máte v plánu nabrat zaměstnance na stálo, vyzkoušejte nováčky nejdříve na brigádě. Když podchytíte tuto skupinu včas, máte šanci, že najdete schopné kolegy do týmu.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více

Proč zaměstnat brigádníka?

  1. Vyjde levněji, protože za něj nemusíte při dodržení určitých podmínek odvádět zdravotní a sociální pojištění.
  2. Brigádníka zaměstnáte jen na určitou dobu a jen tehdy, kdy jej využijete.

Na jakou smlouvu brigádníka zaměstnat?

Dohoda o provedení práce (DPP)

Pokud víte, že brigádníka využijete třeba jen na sezónu od června do září a jeho výdělek bude do 9 900 Kč, je pro vás nejlepší volbou dohoda o provedení práce. Na tuto dohodu u vás může brigádník odpracovat pouze 300 hodin ročně, ale velkou výhodou je, že zdravotní a sociální pojištění se strhává až u částek nad 10 000 Kč měsíčně.


Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

Tato smlouva je ideální, když potřebujete zástup nebo pracovní poměr na kratší úvazek. Rozsah odpracované doby totiž nesmí překročit 20 hodin týdně. Pokud je sjednaná měsíční odměna menší než 3 499 Kč, neodvádíte ani povinné platby. U vyšších příjmů musíte za svého zaměstnance zdravotní a sociální pojištění hradit stejně jako u klasického pracovního poměru.

I na brigádníka se vztahuje výpovědní lhůta

Bojíte se, že vám brigádník ze dne na den nepřijde do práce, aniž by vám dal vědět? Zákon je na vaší straně. Smlouvy o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti je možné vypovědět pouze písemně. Navíc po doručení výpovědi běží 15denní výpovědní lhůta. Okamžité zrušení těchto smluv je možné pouze v určitých případech, třeba kdybyste brigádníkovi dlužili mzdu. 

Mohlo by vás zajímat
Jak je to se zaměstnáváním cizinců?

Přemýšlíte, že zaměstnáte cizince? Poradíme vám, jak postupovat i co komu hlásit. Zaměstnávání cizinců se řídí zákonem č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, který cizince rozděluje podle toho, z jaké země pocházejí... celý článek

Dejte šanci dříve narozeným kandidátům. Vyplatí se to i do budoucna

Starší lidé často čelí jako uchazeči o zaměstnání předsudkům. Přitom mohou být pro pracovní kolektiv i celou firmu velkým přínosem. Proč je při náboru nepřehlížet?

Kvalitní zácvik zvyšuje šanci udržet si nováčky

Když úspěšně skončí nábor, člověk má často pocit, že je vyhráno. Jenže ve zkušební době může nováček zjistit, že v práci to není tak, jak si představoval, a odejít jinam. Co udělat, aby se to nestalo?... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáte práci?

Stáhněte si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máte největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírejte z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme vaše osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.