banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

9 tipů, jak omráčit na pohovoru a získat perfektní práci

Čeká vás pohovor? Víme, jak si tentokrát ušetříte nervy a výběrko dáte na pohodu. S našimi tipy na pohovoru oslníte. Ověřeno na lidech.

1. Udělejte ze sebe člověka. Kulturního člověka

Sice jsou naštěstí pryč doby, kdy se člověk musel potit na pohovorech v kostýmcích nebo oblecích, ale v moderních, leč v otrhaných džínách a vytahaném tričku potenciálního zaměstnavatele neoslníte. Kvůli pohovoru nemusíte plenit butiky, ale minimálně v tmavých kalhotách či sukni a přiměřeném a vypraném svršku byste dorazit měli.

2. Přesnost není jen výsadou králů. Buďte na pohovoru včas

Můžete být v běžném životě hlemýždi, kteří nikdy nikam nepřijdou včas, ale na pohovor byste měli být přesní jako hodinky. Nic nedokáže otrávit náladu víc než kandidát, který se courá a přijde o půlhodiny později. Proto se předem podívejte, kde firma sídlí, klidně se kolem projeďte pomocí Google Street View, ať tam trefíte. A myslete na to, že ne všude má mobil signál (a vy data), takže GPS vám vždycky trn z paty nevytrhne.

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

3. Nachystejte si dopředu monolog hodný Národního divadla

Každý, ale doslova každý pohovor začíná obligátní otázkou: "Co nám o sobě můžete říct?" Pokud chcete získat plusové body už na startu, nachystejte si odpověď předem. Jakmile začnete koktat a tahat popis svých zkušenosti z paty, můžete se s nabízeným místem začít loučit. Na pohovoru není prostor pro improvizaci. Tu si nechte na jindy a radši si večer před pohovorem doma pořádně zarecitujte, co vlastně děláte a umíte.

4. Sepište si dotazy. A nevynechte ani ty šťouravé

Víte, jak se odlišíte od stáda uchazečů? Napište si na papír své dotazy. Je to jednoduché, ale efektivní, protože ve firmách nejsou zvyklí na připravené uchazeče. Pohovory chodí lidé zkoušet, ale málokdo si dá tu práci, aby se připravil. Navíc tím eliminujete dodatečné e-maily "Moc se omlouvám, ale ještě jsem si vzpomněl/a, že jsem se chtěl/a zeptat a bla bla bla" Takže. Co flexibilní pracovní doba? Máte? A co takhle dress code? Vyžadujete? A dovolená? Kolik týdnů dáte?

5. Silné a slabé stránky. Verze roku 2018

Evergreen pracovních pohovorů, jehož sláva ještě zdaleka nepominula. Tuhle část pohovorů ve firmách zbožňují. Znáte své silné a slabé stránky? Měli byste. Protože firmy jsou instituce zvídavé a podobné nesmysly je děsně zajímají, i na tento druh dotazu se doporučujeme připravit předem. Garantujeme vám, že na místě si absolutně na nic nevzpomenete. Pokud si lámete hlavu a nevíte, zeptejte se maminky na své pozitivní vlastnosti a partnera nebo partnerky na ty negativní. Zaručujeme dostatek materiálu.

6. Zauvažujte předem, proč chcete u dané firmy pracovat

Že potřebujete prachy, je sice silný argument, ale ten si nechte pro sebe. Ty totiž potřebují všichni. Sjeďte si proto web a sociální sítě firmy, pročtěte si ještě jednou inzerát a přemýšlejte, proč jste si zrovna tuto firmu vybrali. Čím je vám sympatická? Co se vám na ní líbí? Existuje vlastně vůbec nějaký důvod, proč chcete zrovna v této společnosti trávit třetinu svého dne?!

7. Nedělejte ze sebe supermana, stejně se to provalí

Firmy chtějí brouky Pytlíky, kteří umí všechno. A nejlépe, aby zastali práci uklízečky, recepční, účetní, specialisty, konzultanta, programátora, markeťáka a ředitele a chtěli za to v nejhorším případě průměrný plat. Pokud vás deptá, že neumíte vše, co daná pozice vyžaduje, buďte v klidu - stejný pocit mají i ostatní uchazeči. Hlavně se probůh netvařte, že umíte všechno. Během tří měsíců zkušebky by se stejně přišlo na to, že neumíte, a to je pak fakt trapas, který může skončit vyhazovem.

8. Sesumírujte si své úspěchy

Jasně, každý nemůže vymyslet jaderný reaktor, ale určitě se vám už v práci něco povedlo. A každá firma chce slyšet, že potenciální kandidát na inzerovaný flek v něčem vynikl. Protože dravost a ambice se dneska nosí a pohovor je především o tom umět se prodat. A co vás prodá víc než vaše úspěchy?

9. Určete si částku, pod kterou nevstanete z postele

Oblíbená otázka při pohovorovém tanečku padne většinou závěrem. Jaká jsou vaše platová očekávání? Na rovinu - sto táců na účet, k tomu služební limuzínu s řidičem a služebky v Karibiku nedostanete. Ale o férový plat si říct můžete. A to je taková částka, po jejímž vyslovení se nebudete třískat hlavou do zdi a nadávat si, že jste si měli říct o víc. Protože, co si nevybojujete hned ze začátku, to jen tak nedostanete.

Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.