banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Ve zkušební době si vás vyzkouší. A vy je. Co si v nové práci ohlídat?

Během zkušební doby mohou obě strany bez udání důvodu pracovní poměr ukončit. Co dělat, abyste během tří měsíců nedostali zbytečně „padáka“?

Choďte včas a neopouštějte pracoviště bez předchozí domluvy dřív. Možná si ostatní o nějakou tu minutku pracovní dobu zkrátí, ale vy to zatím nedělejte. Jste noví, nevíte přesně, jak to chodí, a působili byste nespolehlivě.

Účastněte se všech školení a dávejte při nich pozor. I když si myslíte, že to znáte. Třeba se něco dělá stejně, jak jste byli zvyklí v minulé práci, ale určitě ne všechno.

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Nebojte se zeptat, ale zkuste se nedotazovat na ty samé věci pořád dokola. Jestli máte problémy s pamětí, raději si hlavní věci zapište.

Pokud s tím nepřijde sám nadřízený, chtějte vědět, na koho se můžete v případě dotazů obrátit. Osobu, která vám bude schopna pomoct, hlavně ze začátku, než vše pochytíte, budete potřebovat.

Neříkejte hned při úvodním seznamováním s pracovními postupy, že takhle je to na nic a že by se to dalo udělat lépe. Možná máte pravdu, ale zatím neznáte všechny souvislosti a působili byste nafoukaně. Případné zlepšováky si nechte na později.

Nepomlouvejte před nikým zaměstnavatele, kolegy, nadřízené, a to ani ty minulé. Ještě dostatečně neznáte síť vzájemných vztahů a nevíte, komu věřit. Zatím vše spíš sledujte a do případných stížností nebo drbů se nenechte zatáhnout.

Všímejte si, co vás na práci těší a co naopak ruší. Také vy zkoušíte, jestli byste chtěli ve firmě pokračovat, nebo to není nic pro vás. Jestliže máte nějaké výhrady, které je potřeba řešit s nadřízeným, formulujte je slušně a věcně.

Neodcházejte z práce při prvních potížích. Řada věcí se časem nejspíš poddá, na to máte tři měsíce čas. Pokud však negativa jednoznačně převažují nad pozitivy a není žádná šance na zlepšení, začněte se poohlížet jinde. 

O odchodu ve zkušební době je na místě uvažovat zejména, jestliže:

  • Náplň práce hrubě neodpovídá tomu, na čem jste se dohodli před nástupem.
  • Obchází se bezpečnost práce nebo se bere na lehkou váhu hmotná odpovědnost zaměstnanců, takže jste neustále „jednou nohou“ na lavici obžalovaných.
  • Nejsou dobře nastavené kompetence, nikdo vám nebyl schopný vysvětlit, za co přesně odpovídáte, případně odpovídáte za něco, co nemáte tak úplně pod kontrolou.
  • Plat, benefity nebo další výhody, které vám firma naslibovala, zdaleka neodpovídají skutečnosti.
  • Vztahy na pracovišti jsou katastrofální, lidé si spíš hází klacky pod nohy, než že by táhli za jeden provaz.
Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.