banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze.

Původní dohoda zněla jasně: budete pomáhat v pekárně připravovat sladké pečivo. To jste chtěli a to umíte. Jenže pak nastoupíte a najednou máte půlku pracovní doby vypomáhat v krámě a po směně celou provozovnu uklidit. Přitom na pohovoru o tom nepadlo slovo.

V tom případě práce zdaleka neodpovídá původní dohodě. Můžete na tento rozpor upozornit. Pokud budete odbyti s tím, že takhle to ve firmě prostě chodí a všichni tak trochu dělají všechno, zamyslete se, jestli chcete u takového zaměstnavatele pracovat.

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Máte se učit za pochodu

Ono se řekne obsluhovat zákazníky v kavárně. Ale kolegyně, která vás to měla naučit, vám všechno ukázala sotva jednou z rychlíku a pak odešla domů. Zažijete infarktovou směnu. Když chcete další zaškolení, dostane se vám odpovědi, že je potřeba učit se za pochodu.

Kdo na to má mít nervy? Vy nemusíte. Jestliže jste při náboru poctivě uvedli, že zkušenosti nemáte, zaměstnavatel má povinnost (viz níže) vás zaškolit. Trvejte na tom. Jestli zaškolení nepřijde, bez výčitek odejděte.

Přijďte na školení. Ve svém volném čase

Zdaleka ideální není ani situace, kdy zaměstnavatel zaškolení nepodcení, ale účast na něm zaměstnanci neproplácí. Chce po vás, abyste přišli na zácvik nebo na zkušenou, aniž byste za to dostali odměnu. Přitom i Zákoník práce § 228 o zaškolení a zaučení říká:

„Zaměstnance, který vstupuje do zaměstnání bez kvalifikace, je zaměstnavatel povinen zaškolit nebo zaučit; zaškolení nebo zaučení se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat.“ Z toho jasně vyplývá, že na odměnu za zaškolení máte právo a jestliže vám ji zaměstnavatel nechce přiznat, proč u něj zůstávat.

Mzda, benefity či úvazek neodpovídají dohodě

Maminka, vracející se po rodičovské dovolené, chtěla zaměstnání na částečný úvazek. Domluvila se na tom v jedné firmě. Jaké však bylo její překvapení, když přišla první den do práce a ve smlouvě bylo napsáno, že bude pracovat na celý úvazek. Můžete tam ale najít i další „podpásovky“. Jiný plat nebo benefity neodpovídající původní dohodě.  

Nejprve zjistěte, jestli náhodou nejde o chybu nebo o nedorozumění, a chtějte ve smlouvě to, co na čem jste se dohodli. Pokud na to zaměstnavatel nepřistoupí, je to vůči vám nefér a nemá cenu ani nastupovat.

Lidé si jdou po krku

Stačí pár dní a člověk pochopí, že v téhle firmě to dobrými vztahy zrovna nedýchá. Pomluvy, intriky, někdy dokonce bojkot pracovních věcí, na kterých by lidé měli na place spolupracovat. V práci je dusno, každou chvilku někdo s někým nemluví. Často jste dotazováni, na čí straně stojíte. V tom případě důkladně zvažte, jestli si v takové atmosféře nechat ničit nervy.

 


Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Byli jste zaskočeni otázkou? Hlavně nezmatkujte

Na pohovor je potřeba se připravit. Často o tom píšeme a je pravda, že se to vyplatí. Přesto se na všechny otázky připravit nelze. Pokud vás dotaz zaskočí, je nejdůležitější zachovat klid.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.