banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Ukončili školu a hledají práci. Přitáhněte je k vám do firmy

Zaměstnat šikovného absolventa má spoustu výhod. Ale jak ho vybrat a získat? Sepsali jsme pro vás stručný návod.

Absolventi jsou většinou lidé narození do světa, kterému vládli moderní komunikační technologie. Umějí s nimi bez potíží zacházet. Řada z nich už také může mít nějaké pracovní návyky, protože si během školy přivydělávali. Jsou mladí, tvární, zkrátka byla by škoda o ně přijít. Jak na ně?

Co se dá vyčíst z CV?

V první řadě, jak si dal kandidát s životopisem záležet. Je v něm to hlavní? Tedy obor, škola a délka studia, dále brigády a stáže, které má za sebou? Jaké jazyky umí? Je vše logicky seřazeno? Odpovídá to alespoň částečně požadavkům z inzerátu? Nejsou na každé druhé řádce chyby? 

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Na co se ptát při pohovoru?

Vyjděte z životopisu a ptejte se na jednotlivé položky. Které předměty měl dotyčný ve škole rád a které méně? V čem byl podle svého vlastního úsudku dobrý a co mu tolik nešlo?

Stalo se během praxe, že zažil úspěch? Při jaké příležitosti to bylo? Měl i opačnou zkušenost, tedy nezdar? Během odpovědi si všímejte, jak dotyčný celou situaci řešil. Viní z nezdaru někoho jiného nebo vidí pochybení i na svojí straně? 

Uvádí, že umí angličtinu na komunikační úrovni. Položte jemu nebo jí jednoduchý dotaz v angličtině. Mluvil anglicky i jinde a jindy než ve škole?

Co všechno si zjistil o vaší firmě? Má nějakou představu o pozici a o tom, co na ní bude dělat? Dokáže se na to smysluplně zeptat?

Co budou chtít nejspíš vědět

·      Mladí lidé z generace Z mají svá specifika. Například potřebují, aby jim práce dávala smysl. Představte detailně, co a proč by dělali, jak by jejich práce navazovala na úkony ostatních. Buďte upřímní a zmiňte i méně příjemné stránky té které činnosti.

·      Mladí lidé nebudou dobře snášet rutinu. Té se většinou nelze zcela vyhnout, ale snažte se, aby se jejich úkoly opakovaly v rámci možností co nejméně. Také pomůže, pokud budou mít mladí perspektivu změny a postupu. Tu jim nastiňte hned při pohovoru, aby věděli, že na jedné pozici nemusejí zůstat věčně.

·      Nechte jim co největší volnost – uvítají jakoukoliv flexibilitu, co se týče času a místa výkonu práce. Jak by vypadala a po jakém čase by na ni měli nárok, zmiňte také u pohovoru. Přidá vám to v očích absolventů body navíc.

  

Mohlo by tě zajímat
Právní novinky, které už platí. Víte o nich?

Přinášíme přehled změn v pracovněprávní oblasti, které už začaly platit a je potřeba se podle nich řídit.

Co to je sdílené místo? A jaké má výhody a nevýhody?

Máte jedno volné místo, ale hodilo by se vám zaměstnat na jednu pozici více lidí? Od loňského roku je to možné. Stačí, když se zaměstnanci s pracovní smlouvou, kteří u vás pracují na kratší úvazek, uzavřete... celý článek

Na začátku roku jsou lidé na trhu práce aktivnější. Využijte toho

Při podnikání je potřeba plánovat, ale také využít momentální situace. Pokud jde o nábor, začátek roku se nabízí jako ideální období. Lidé bývají náchylnější ke změně.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.