banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Proč se vyplatí přizvat kolegy k pohovoru a jak ho vést ve více lidech?

Potřebujete zjistit, který z uchazečů o práci vám bude nejvíce vyhovovat? K tomu nejlépe poslouží pracovní pohovor. Ve velkých podnicích se o nábor nových zaměstnanců stará především odborník na lidské zdroje. Možná takové specialisty ve firmě nemáte, úspěšný pracovní pohovor ale zvládnete vést také. Zvlášť když vám kolegové pomohou.

Kolik lidí má být u pohovoru?

To je zcela na vás. Máte-li malou živnost, ve které jste svým pánem a důvěrně znáte všechny činnosti potřebné k jejímu chodu, není nutné zvát k pohovoru někoho dalšího. Ale můžete. Zvlášť u větších firem není od věci přizvat přímého nadřízeného a třeba i nejbližšího kolegu budoucího nováčka. To jsou lidé, kteří s ním budou nejčastěji spolupracovat. Nejlépe tudíž vědí, co od něj budou potřebovat, a mohou se na to zeptat. Některé z jejich otázek by vás třeba ani nenapadly. Jejich názory a postřehy mohou přispět k výběru nejvhodnějšího kandidáta. Protože víc očí víc vidí.


Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Kdo je kdo?

Na začátku pohovoru všechny přítomné vzájemně představte, v případě kolegů uveďte jejich funkce a objasněte, proč jsou při pohovoru přítomni. Kandidát bude nejspíš už tak nervózní a „přesila“, která se na něj chystá, mu na kuráži zrovna nepřidá. Pokud ale bude vědět, co jsou přizvaní zač a v jakém vztahu jsou k pozici, o níž se uchází, bude klidnější.


Domluvte se dopředu, kdo co bude říkat

I když je u pohovoru více lidí, jeden by ho měl vždycky vést. Pokud to budete vy, domluvte se na tom s ostatními. Aby věděli, že budete mít nějakou úvodní řeč, během níž představíte firmu, nebo že dostanou prostor, aby vysvětlili, co konkrétně bude práce na obsazované pozici obnášet.


Dohodnout byste měli také na tom, kdo se bude na co ptát. Proto je dobré, aby všichni aktéři znali předem životopis kandidáta. Každý si do něj může poznamenat, co ho na něm zaujalo nebo čemu nerozumí a co si potřebuje vyjasnit. Otázky si předem rozhoďte. Pokud máte více uchazečů, připravte si i pár otázek, které jeden z vás položí všem. Díky tomu snadno porovnáte jejich odpovědi mezi sebou.


Dialog, ne výslech

Pamatujte na to, že pohovor by měla být oboustranná komunikace. Dejte kandidátovi dostatek prostoru, aby se i on mohl ptát na to, co ho bude zajímat. Odpovídejte podle typu dotazu – obecnější o fungování firmy si můžete vzít na starosti vy coby majitel, zatímco otázky týkající se náplně práce zodpoví vedoucí nebo kolega. Všímejte si, co kandidáta zajímá, i to vám může hodně napovědět. Ptá se hlavně na firemní benefity nebo spíš zjišťuje náplň práce?


Dát kandidátovi dostatečný prostor však neznamená, že pustíte otěže pohovoru z ruky. Vy určujete jeho směr. Když se uchazeč odkloní od tématu, které považujete za důležité (třeba proč nedokončil ani jedno učiliště uvedené v CV), vraťte ho jemně zpět. Po skončení pohovoru byste měli mít o dotyčném jasnější představu. Nebojte se mu třeba nastínit i modelový příklad z praxe a zeptejte se, jak by ho řešil.


Dělejte si poznámky

Důležité postřehy si v průběhu pohovoru zapisujte – „jde k jádru věci, umí vystihnout podstatu“, ale i „při otázce na přesčasy mlží a ošívá se“. Můžete si zapsat i zmínku o tom, jak kandidát vypadal. Pomůže vám to při konečném rozhodování a lépe si uchazeče připomenete. Což se hodí, když jich vidíte během pár dní hned několik. Ke stejnému postupu zkuste navést i kolegy. Třeba si poznamenali něco, čeho jste si nevšimli, ale co je docela zásadní. 


Při rozhodování přihlédněte k názoru ostatních

Přizvat kolegy k pohovoru a potom nebrat na jejich názor vůbec zřetel, nedává příliš smysl. Pokud rozhodnete úplně bez nich, jejich ochota příště vám s náborem pomoci klesne na nulu. Jsou to právě oni, kdo bude s nováčkem v každodenním kontaktu, proto se snažte s nimi dohodnout. Nedávejte jen na pocity – ten/ ta se mi líbí/nelíbí, i když jsou také důležité. Veďte debatu tak, aby se argumentovalo tím, co jste se o kandidátech dozvěděli – co umí, s čím mají zkušenost, co mohou uplatnit u vás ve firmě. Konečné rozhodnutí dlouho neprotahujte a informujte o něm všechny, kterých se týká. 

Mohlo by tě zajímat

Naberte lidi teď a získejte náskok. Jak napsat atraktivní inzerát?

Ještě než začne nový rok a poptávka po lidech na trhu práce zase stoupne, zveřejněte nabídku(y) zaměstnání a získejte před ostatními firmami náskok. Zaujměte uchazeče inzerátem, který je nenechá v klidu... celý článek

Jak si vyzkoušet kandidáty? Nezahltit je a dát jim zpětnou vazbu

Uchazeč se jeví jako velmi schopný, jeho dosavadní pracovní zkušenosti odpovídají plus mínus tomu, čemu by se měl věnovat u vás ve firmě. Přesto si nejste jisti. Nebo máte víc podobně schopných zájemců... celý článek

Přišel do firmy nový člověk? Připravte mu co nejhladší nalodění

Onboarding neboli začlenění nového zaměstnance do pracovního procesu se nesmí podcenit, jinak hrozí, že o nováčka brzy přijdete. Jak mu připravit co nejlepší start?

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Google Play
App Gallery
App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Google Play
App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.