banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Přemýšlíte o jiném oboru? Jděte do toho

Někdy člověk dělá příliš dlouho jednu práci a potřebuje změnit typ činnosti i prostředí. Jestli je to váš případ, podívejte se, jak na změnu oboru jít.

Využijte svoje silné stránky

Při změně oboru nechoďte proti vlastní přirozenosti. Vycházejte z toho, co znáte, co vám jde a co vás baví. Potom můžete v jiném oboru uspět. Jestliže nejste zrovna pečlivý typ, který baví vyplňovat tabulky a dělat různé administrativní úkony, zřejmě nezazáříte jako administrativní síla nebo za přepážkou na poště.

Můžete ale skvěle vycházet s lidmi nebo ve svém volnu pečete úžasné dorty. Pak se nabízí třeba obsluha zákazníků v prodejně nebo práce v pekárně. Jistě, nemáte třeba zatím profesionální praxi, ale to lze překlenout.

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Jak napsat CV

Při komunikaci s budoucím zaměstnavatelem je především potřeba vysvětlit, proč jste se ke změně rozhodli a proč si myslíte, že můžete uspět. Důvody, které vás vedou k přestupu do jiného oboru, nepište jako stížnost typu: „Moje dosavadní práce už mě nebaví, málo mi platí.“ 

Důležité je to podat tak, aby se zaměstnavatel dozvěděl, jakou máte pro práci v jiném oboru motivaci a jaké svoje dovednosti, třeba i z minulého povolání, můžete na novém místě využít. Například: „Vždycky jsem se zajímal/a o elektroniku, bavilo mě zkoušet, co všechno přístroje umí. Proto bych se jí rád/a věnoval/a jako servisní technik u vás ve firmě profesionálně. Komunikace se zákazníky se nebojím, na pozici školníka jsem byl/a s lidmi v kontaktu běžně.“ 

Jen to důležité

Těchto pár řádek napište jako průvodku životopisu nebo je uveďte hned na začátek CV. Pokud budete u svých minulých zaměstnáních vypisovat, co všechno jste dělali, soustřeďte se na ty činnosti, které lze využít i na budoucí pozici. Nemusíte se také rozepisovat detailně o každém bývalém místě, zvlášť pokud je od nabízené pozice oborově hodně vzdálené. Naopak do životopisu uveďte vše, co by vám mohlo pomoct na novém místě – například jako koníčka opravu elekroniky sousedů, pokud zůstaneme u výše nastíněného příkladu. 

Kde začít s hledáním

Prozkoumejte pracovní nabídky z vámi požadovaného oboru v naší aplikaci. Zjistíte, jaké mají zaměstnavatelé požadavky i co nabízejí. Co zvládnete hned a co se budete muset doučit? Každý nováček si musí některé dovednosti osvojit. Počítejte s tím, že vás to nejspíš bude stát více úsilí než člověka, který je v oboru kovaný. Nicméně pílí můžete vše dohnat. A také počítejte s tím, že vás nejspíš nevezme hned první zaměstnavatel, možná bude chtít hledání místa určitý čas. Ale jste-li pro změnu oboru rozhodnutí, zkuste vytrvat. Dlouhodobě se to odrazí na vaší spokojenosti.


Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.