banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Práce na dohodu. Jaké jsou základní rozdíly mezi DPP a DPČ?

Většina brigád nebo krátkodobé spolupráce se uzavírá na dohodu o provedení práce nebo dohodu o provedení činnosti. Co platí o obou typech dohod a v čem se liší?

Dohoda o provedení práce

  • Uzavírá se nejvýš na 300 hodin v kalendářním roce. Do tohoto rozsahu se započítává i doba práce, kterou zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonává v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce.
  • Spolupráce může být ukončena kdykoliv a bez udání důvodu. Musí být však dodržena lhůta 15 dní od doručení druhé straně. Kromě toho se lze také se zaměstnavatelem dohodnout na určitém datu, například, že skončíte k prvnímu v novém měsíci.
  • Z dohody o provedení práce se neodvádí sociální a zdravotní pojištění, pokud je měsíční příjem na základě dohody o provedení práce nižší než 10 000 Kč. Pokud příjem přesáhne tuto částku, bude podléhat odvodům na sociálním a zdravotním pojištění. Jestliže ale zaměstnanec pracuje u jednoho zaměstnavatele na základě více dohod o provedení práce, příjmy se sčítají.
  • Daň z příjmu se odvádí formou srážkové či zálohové daně. Uplatnění slev záleží na podepsaném prohlášení poplatníka.
  • Dohoda o provedení práce musí mít písemnou formu, jinak je neplatná. Dohoda by měla obsahovat výši odměny a podmínky jejího poskytování. Nejčastěji se bude jednat o hodinovou sazbu. Také by v ní nemělo chybět jasné označení stran a vymezení pracovních povinností (úkolů).

Dohoda o pracovní činnosti

  • Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu větším, než je v průměru polovina stanovené týdenní pracovní doby, takže zaměstnanec nesmí odpracovat na základě dohody o provedení činnosti více než 20 hodin týdně.
  • DPČ lze uzavřít i s několika zaměstnavateli současně. U žádného z nich ale nesmí být odpracováno průměrně víc než oněch 20 týdně.
  • Dohodu o pracovní činnosti je nutné uzavřít písemně. Musí v ní být uvedena sjednaná práce, rozsah pracovní doby a období, na které se dohoda uzavírá.
  • Stejně jako v případě DPP i u DPČ je možné dohodu zrušit z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpoveď doručena druhému účastníkovi, případně se strany mohou dohodnout na datu jiném.
  • Sociální a zdravotní pojištění se z dohody odvádí pouze v případě, že výdělek dosáhne limitu (včetně) 3500 korun měsíčně. Daň z příjmu se odvádí vždy, záleží na podepsaném prohlášení poplatníka.

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.