banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Potřebuji ukončit pracovní poměr. Jaké mám možnosti?

Chcete kvůli nové práci odejít z té stávající co nejdříve? Poradíme vám, jaké máte možnosti.

Předčasné skončení pracovního poměru na dobu neurčitou není jednoduché. Máte dvě možnosti: 

  • podat výpověď, 
  • rozvázat pracovní poměr dohodou. 

Nejrychleji ukončíte pracovní poměr dohodou, proto by vaše kroky měly nejdřív směřovat k šéfovi. Vysvětlete mu, proč potřebujete v práci skončit co nejdříve, a omluvte se za komplikace. Pokud bude souhlasit, máte vyhráno. Pracovní poměr ukončíte jednoduše dohodou k datu, na kterém se domluvíte. Může se však stát, že zaměstnavatel na dohodu nepřistoupí. V tom případě vám nezbyde nic jiného než předat šéfovi písemně klasickou výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou. 

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Výpověď s dvouměsíční dobou

U výpovědi hraje podstatnou roli datum převzetí. Aby platnost výpovědi nemohla být zpochybňována, nechejte si potvrdit kopii s datem převzetí nebo ji pošlete doporučeně poštou. Výpovědní lhůta začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. V praxi to znamená, že při doručení výpovědi 5. listopadu se začnou dva měsíce odpočítávat až od 1. prosince. Pracovní poměr by v tomto případě skončil až poslední lednový den. 

Během výpovědní doby jste stále zaměstnancem, nemůžete dát výpověď a přestat chodit do práce. Stává se, že to občas někdo zkusí a čeká, že mu zaměstnavatel okamžitě pracovní poměr zruší. Tohle řešení by se vám však mohlo prodražit. Zaměstnavatel vás totiž může kvůli hrubému porušení pracovních povinností na hodinu propustit, může ale trvat na pokračování pracovního poměru, a navíc po vás může požadovat náhradu škody, která mu vznikla vaší absencí.

Co vede k okamžité výpovědi

Pracovní poměr můžete zrušit okamžitě, ale jen za určitých podmínek: pokud byste nedostali výplatu do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti nebo ze zdravotních důvodů –⁠ kdybyste nemohli vykonávat práci bez vážného ohrožení zdraví a zaměstnavatel by vám neumožnil do 15 dní po předložení lékařského posudku vykonávat vhodnější práci. Zdravotní důvody nebo neobdržení výplaty však musíte řádně doložit.

Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.