banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Odchází vám někdo na mateřskou? Co musíte vědět o lhůtách a dalších povinnostech

Odchod zaměstnankyně na mateřskou dovolenou bývá někdy tvrdým oříškem. Kdy na ní nastupuje a co se stane s její nevyčerpanou dovolenou? A můžete ji během mateřské zaměstnat?

Podle zákoníku práce patří mateřská i rodičovská dovolená mezi omluvené překážky v práci. Pokud proto žena ohlásí, že bude odcházet na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel jí to musí umožnit.

Jak dlouhá je mateřská dovolená?

Nastávající maminka nastupuje na mateřskou dovolenou 6 až 8 týdnů před termínem porodu, který stanovil ošetřující gynekolog. Děti však přicházejí na svět bez ohledu na termíny, takže někdy maminky porodí předčasně. V tomto případě se mateřská počítá ode dne porodu až do uplynutí 28 týdnů. Když se narodí dvojčata nebo vícerčata, je to ještě o 9 týdnů více. Kdyby těhotná žena nevyčerpala celých šest týdnů před termínem z jiného důvodu, třeba protože by ještě chtěla pracovat, zkrátí si mateřskou na 22 (popř. 31) týdnů ode dne porodu.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Jak je to s papírováním?

Zaměstnavatel poskytuje ženě mateřskou dovolenou na základě Žádosti o peněžitou pomoc v mateřství. Tento tiskopis vydá ošetřující lékař-gynekolog, u něhož je žena v předporodní péči. Tiskopis pak předá žena svému zaměstnavateli a ten ji předá příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení.

Smlouva jen na jinou práci

Potřebovali byste, aby zaměstnankyně pokračovala ve své práci i během mateřské, nebo by sama uvítala možnost dále pracovat? Bohužel to není tak jednoduché. Prvních šest týdnů po porodu pracovat novopečené maminky nesmí. Později pro vás může žena během mateřské dovolené pracovat jen v případě, že bude vykonávat jinou činnost než tu, kterou má v pracovní smlouvě. Co to znamená? Že vám vaše účetní nemůže zpracovávat účetnictví. Když se s ní však domluvíte, že si u vás bude přivydělávat jako uklízečka nebo prodavačka, je to možné. Jen je potřeba, abyste spolu uzavřeli dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti nebo novou pracovní smlouvu.

I na mateřské má žena nárok na dovolenou

I když během mateřské dovolené žena fakticky nepracuje, má nárok na dovolenou stejně jako ostatní zaměstnanci. Na plný počet dní má právo žena, která u vás byla zaměstnána po celý rok a odpracovala 52 týdnů. V případě, že žena neodpracovala celý rok, má nárok na 1/12 dovolené za každých 21 „odpracovaných“ dní, do kterých se započítává i mateřská. Pokud si zaměstnankyně bude chtít vybrat dovolenou hned po skončení mateřské, než nastoupí na navazující rodičovskou dovolenou, musíte jí to umožnit. V tomto případě je termín stanoven zákonnými předpisy, tudíž o něm nemůže rozhodovat zaměstnavatel. 

Mohlo by tě zajímat
Právní novinky, které už platí. Víte o nich?

Přinášíme přehled změn v pracovněprávní oblasti, které už začaly platit a je potřeba se podle nich řídit.

Co to je sdílené místo? A jaké má výhody a nevýhody?

Máte jedno volné místo, ale hodilo by se vám zaměstnat na jednu pozici více lidí? Od loňského roku je to možné. Stačí, když se zaměstnanci s pracovní smlouvou, kteří u vás pracují na kratší úvazek, uzavřete... celý článek

Na začátku roku jsou lidé na trhu práce aktivnější. Využijte toho

Při podnikání je potřeba plánovat, ale také využít momentální situace. Pokud jde o nábor, začátek roku se nabízí jako ideální období. Lidé bývají náchylnější ke změně.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.