banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Nemají vaši zaměstnanci vybranou dovolenou? Za určitých okolnost mohou žádat o převod

Novela zákoníku práce č. 285/2020 Sb., která platí od 1. ledna 2021, přinesla několik změn v čerpání zbývající dovolené z předchozího roku. Jaké to jsou?

Hlavní slovo má zaměstnavatel

Na úvod je potřeba zdůraznit, že určování dovolené náleží stále zaměstnavateli. Ten má povinnost (a také zpravidla zájem) určit zaměstnanci celou dovolenou, na kterou mu v daném kalendářním roce vzniklo právo, tak, aby si ji během roku stačil vybrat. Zaměstnavatel může rozvržení a termíny dovolené se zaměstnancem konzultovat, přihlédnout k jeho preferencím, nicméně i tak závisí určování dovolené na jeho rozhodnutí.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Platí ovšem, že zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnankyně(ec) čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Pokud jde o ostatní překážky v práci na straně zaměstnance, smí zaměstnavatel určit čerpání dovolené jen na jeho žádost.


Jak je to při převádění dovolené?

Pro zaměstnance, kteří mají během roku k dispozici čtyři týdny dovolené, platí, že je převod do dalšího roku možný pouze tehdy, když si zaměstnanec nemohl dovolenou vybrat, a to:

·      z vážných provozních důvodů nebo

·      pokud mu v tom bránily překážky v práci na jeho straně (jako je např. nemoc, karanténa, ošetřování člena rodiny, mateřská nebo rodičovská dovolená).


Jestliže však u vás ve firmě trvá řádná dovolená déle než čtyři týdny, mohou vás zaměstnanci nově písemně požádat o převod části dovolené, která je nad tento čtyřtýdenní rámec. Zda vyhovíte, záleží ale na vás. Pokud ano, obecně se předpokládá, že „starou“ dovolenou zaměstnanec čerpá jako první a pak teprve začne čerpat dovolenou „novou“.


Přechod práva na určení "staré" dovolené na zaměstnavatele

Dříve určoval termín dovolené vždy zaměstnavatel. Od letošního roku už to tak úplně pravda není. Když totiž do 30. června nenaplánujete svým zaměstnancům termín, ve kterém si mají nevyčerpanou, tedy „starou“ dovolenou za loňský rok, vybrat, od 1. července si ji mohou vybrat podle svého uvážení. Stačí, když vás o termínu dovolené budou 14 dní předem písemně informovat. Nicméně i když prošvihnete termín 30. 6., nemusíte o svoje právo na určení dovolené úplně přijít. Stačí, když termín dovolené určíte dřív než zaměstnanec. V tomto případě platí, že „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ (viz zákoník práce § 217 a § 218).


Co když zbyde třeba jen hodina?

Protože se od letošního roku počítá dovolená v hodinách, může se stát, že zaměstnanci zůstane ke konci roku dovolená kratší než polovina jeho směny, třeba jen 1 hodina. Když se tak stane, musíte zaměstnanci určit nejen den čerpání, ale i konkrétní čas od-do. Nebo se domluvíte, že mu zbývající hodinu převedete do následujícího roku s tím, že si ji v příštím roce vybere jako první. Kdyby zaměstnanec u vás skončil a nestihl by si tuto hodinu vybrat, proplatíte mu ji. 

 

Mohlo by tě zajímat
Právní novinky, které už platí. Víte o nich?

Přinášíme přehled změn v pracovněprávní oblasti, které už začaly platit a je potřeba se podle nich řídit.

Co to je sdílené místo? A jaké má výhody a nevýhody?

Máte jedno volné místo, ale hodilo by se vám zaměstnat na jednu pozici více lidí? Od loňského roku je to možné. Stačí, když se zaměstnanci s pracovní smlouvou, kteří u vás pracují na kratší úvazek, uzavřete... celý článek

Na začátku roku jsou lidé na trhu práce aktivnější. Využijte toho

Při podnikání je potřeba plánovat, ale také využít momentální situace. Pokud jde o nábor, začátek roku se nabízí jako ideální období. Lidé bývají náchylnější ke změně.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.