banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Nedaří se vám sehnat zaměstnance? Zkuste jim nabídnout zkrácené úvazky

Na trhu je zhruba čtvrt milionu lidí, kteří by rádi pracovali, ale ne na full time. Oslovit je není marné. Podívejte se na výhody a případné nevýhody zkrácených úvazků.

Platí to už léta. Pokud jde o využití částečných úvazků, není na tom Česká republika zrovna příkladně. Jejich současná nabídka ze strany zaměstnavatelů se pohybuje pouze kolem čtyř procent. Přitom v době pandemie po nich poptávka uchazečů spíše vzrostla. Jejich „zkrácené“ zaměstnávání má své nesporné výhody, má ale také své zápory nebo riziková úskalí. Ta je však možné při troše dobré vůle zmírnit nebo zcela eliminovat.  

Výhody zkrácených úvazků

  • Získáte nový okruh uchazečů, který můžete oslovit. Patří mezi ně zejména rodiče malých dětí, studenti nebo lidé v předdůchodovém či důchodovém věku. Ti všichni by rádi pracovali, ale zdravotní nebo rodinná situace jim nedovoluje chodit do zaměstnání na celý úvazek. Vyřazuje je to zbytečně z pracovního trhu, ačkoliv mají schopnosti nebo kvalifikaci, které požadujete a po nichž může být velká sháňka.


Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

  • Podle ohlasů z firem, které na částečné úvazky přešly, se toto opatření pozitivně projevilo ve vyšší produktivitě práce. Během kratšího časového úseku, jež zaměstnanec stráví prací, je zkrátka efektivnější. Zatímco ke konci osmihodinové šichty málokdo podává raketové výkony. 


  • Částečné úvazky vám také mohou ušetřit prostředky, protože umožňují soustředit pracovní síly do nejvytíženějších úseků během dne a ve volnějších etapách nedržet na pracovišti tolik lidí. 


  • Loajalita zaměstnanců vzroste a neztratíte kvalifikované a zapracované lidi, když jim umožníte podržet si místo u vás ve firmě, pokud potřebují snížit úvazek. 

Nevýhody a rizika

  • Vyšší administrativní zátěž. Je to tak, pokud zaměstnáte místo jednoho dva lidi, bude s nimi více papírování a práce, například pokud jde o výpočty délky dovolené při tom kterém úvazku apod. I v tomto případě však platí, že opakování dělá mistra a časem, až se v tom naučí administrativní pracovníci chodit, nebude je chystání smluv a dalších náležitostí pro zkráceně zaměstnané kolegy tolik zatěžovat.  


  • Mohou se projevit i vyšší náklady například na potřebné vybavení, ať už jsou to pracovní pomůcky a nástroje nebo počet licencí a přístupů do systémů, případně nutnost většího počtu školení.


  • Možnost časově flexibilního využívání pracovníků na zkrácené úvazky může mít své limity zejména v tom, že většina lidí bude chtít chodit na dopoledne, zatímco na odpolední „směny“ bude těžší sehnat lidi.


  • Bude potřeba zapracovat a řídit více zaměstnanců, což bude vyžadovat po vedoucích pracovnících trochu jiný přístup a způsob vedení podřízených. Než se zaměstnávání lidí na částečné pracovní úvazky zavede, měli by na to být připraveni. Měli by mít také možnost identifikovat potenciální rizika fungování provozu za těchto podmínek a přizváni k řešení „slabých míst“. Jedině tak se zvýší šance, že bude vše hladce fungovat a ze zaměstnávání lidí na zkrácené úvazky budou plynout především pozitiva.  
Mohlo by tě zajímat
Právní novinky, které už platí. Víte o nich?

Přinášíme přehled změn v pracovněprávní oblasti, které už začaly platit a je potřeba se podle nich řídit.

Co to je sdílené místo? A jaké má výhody a nevýhody?

Máte jedno volné místo, ale hodilo by se vám zaměstnat na jednu pozici více lidí? Od loňského roku je to možné. Stačí, když se zaměstnanci s pracovní smlouvou, kteří u vás pracují na kratší úvazek, uzavřete... celý článek

Na začátku roku jsou lidé na trhu práce aktivnější. Využijte toho

Při podnikání je potřeba plánovat, ale také využít momentální situace. Pokud jde o nábor, začátek roku se nabízí jako ideální období. Lidé bývají náchylnější ke změně.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.