banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Nábor je úspěšně za vámi, teď je potřeba zvládnout onborading nováčka

Onboarding neboli nalodění nového zaměstnance je stejně důležité jako samotný nábor. Pokud se totiž nepodaří, čas, energie a finanční prostředky věnované do přijímacího procesu přijdou vniveč.

Podařilo se vám vybrat nového zaměstnance. Dohodli jste se s ním na obvyklé tříměsíční zkušební době. Ta má začít za několik týdnů. Už ty lze využít k tzv. preboardingu.

V jeho rámci můžete nováčkovi třeba nabídnout, aby se přišel k vám do firmy podívat, strávil tam nějaký čas, poznal, jak to u vás chodí, a seznámil se s budoucími kolegy. Jeho návštěva může mít podobu „dne na zkoušku“, nicméně během ní by neměl pracovat zadarmo. To by dobrý dojem neudělalo.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

První den je tady

Na prvním dnu záleží. Nový zaměstnanec by měl by mít dojem, že je vítán, že se s jeho nástupem počítá a je na něj čas. Je dobré mít připravené:

·      Všechny potřebné dokumenty – smlouvy, dodatky apod., pokud jste je s dotyčným nepodepsali už předem. Rozhodně to neodkládejte, už kvůli zákonným lhůtám. Navíc to působí neprofesionálně. Nový zaměstnanec by měl mít také připravenou techniku potřebnou k práci, včetně nastavených přístupů do systémů.

·      Co bude dělat od rána až do odchodu. Nováčka se musí někdo ujmout. Nejčastěji to bývá nadřízený, jemuž může pomoci vybraný kolega. Oba o tom ale musí vědět dopředu a počítat s tím. Také by měli mít rozmyšleno, co kdo bude novému zaměstnanci vysvětlovat a ukazovat. A to nejen po pracovní, ale i méně formální stránce, například kam jít na oběd, kde jsou šatny nebo kam se chodí kouřit.

Pořádné zaškolení = body nahoru

Jak by měl vypadat zaškolující nebo také adaptační proces? Nejlépe se vám o něm bude přemýšlet, když se vžijete do role nového zaměstnance. Co všechno potřebuje vědět, aby mohl dělat dobře svoji práci? Část tohohle „know how“ se dozví od nadřízeného a kolegů.

Ale třeba povšechné informace o tom, jak funguje celá firma, se může dozvědět z dobře zpracovaného instruktážního videa. Nebo může udělat „kolečko“ po firmě a v doprovodu navštívit různá oddělení, případně si zkusit na krátko jejich práci. Díky tomu získá přehled o své roli v organismu firmy – co se stane po tom, co zaregistruje objednávku: přečtou si ji ve skladu, vyhledají, zabalí, vyexpedují, objednají rozvoz…

Vyhodnocovat se vyplatí průběžně

Tři měsíce jsou dlouhá doba a už během ní by měl s nováčkem pravidelně někdo mluvit, aby zjistil, jak se mu ve firmě líbí, jestli všechno stíhá nebo jestli mu něco nechybí. Zpravidla to bývá nadřízený, kdo s novým kolegou promluví pár dní po nástupu, pak zhruba po měsíci a na závěr ke konci zkušební doby.

Předmětem poslední schůzky by měla být dohoda s nováčkem, zda chce ve firmě pokračovat. Pokud ano a i vy jste spokojeni, máte důkaz, že nábor i onboarding se podařil.


Mohlo by tě zajímat
Právní novinky, které už platí. Víte o nich?

Přinášíme přehled změn v pracovněprávní oblasti, které už začaly platit a je potřeba se podle nich řídit.

Co to je sdílené místo? A jaké má výhody a nevýhody?

Máte jedno volné místo, ale hodilo by se vám zaměstnat na jednu pozici více lidí? Od loňského roku je to možné. Stačí, když se zaměstnanci s pracovní smlouvou, kteří u vás pracují na kratší úvazek, uzavřete... celý článek

Na začátku roku jsou lidé na trhu práce aktivnější. Využijte toho

Při podnikání je potřeba plánovat, ale také využít momentální situace. Pokud jde o nábor, začátek roku se nabízí jako ideální období. Lidé bývají náchylnější ke změně.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.