banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Na co se připravit, pokud se rozhodnete vzít uchazeče v exekuci?

Dřív nebo později stojí před touto otázkou každý zaměstnavatel. Zda má přijmout člověka v exekuci. Při tom je dobré vědět, co to obnáší. Připravili jsme pro vás základní přehled.

Přijetí člověka v exekuci hned nezavrhujte. Počítejte ale s tím, že to bude vyžadovat více času z vaší strany a také určitou administrativní práci navíc. Lze za to však získat loajálního pracanta. Každý může v životě uklouznout. Řada lidí také splácí dluhy za členy rodiny. Zaslouží si tedy šanci.


Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Prověřte si nejprve uchazeče v registru SOLUS, který čerpá z více databází, a jsou v něm tedy uvedené nejen exekuce, ale i další informace o případných dluzích. Dalším možným zdrojem informací je Centrální evidence exekucí, která je vedena a provozována Exekutorskou komorou ČR. Pro vyhledání je třeba znát jméno a datum narození uchazeče. Obě služby jsou zpoplatněny, ale nejvýš v řádech stokorun.


Na případné exekuce se nesmíte kandidátů podle zákona na pohovoru ptát. Ocitli byste se v podezření diskriminace z majetkových důvodů. Přípustné jsou otázky na toto téma pouze u pozic, u kterých je důvod bezdlužnost požadovat – tedy jejichž pracovní náplní je nakládaní s finančními toky zaměstnavatele. Může se však stát, že o exekucích začne kandidát sám, pak je na místě se s ním na toto téma pobavit. 


Vše podstatné se o případné exekuci dozvíte ze zápočtového listu zaměstnance. Ten je potřeba si vyžádat. Zjistíte z něho, jestli jsou u dotyčného prováděny srážky ze mzdy, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka a jaká je výše dosud provedených srážek.

 

Jestliže se rozhodnete zaměstnat kandidáta v exekuci, budete odvádět odpovídající srážky ze mzdy, kterými dotyčný svoje dluhy umořuje. Zároveň budete muset spolupracovat s exekutorem.

 

Ten může vyžadovat celou řadu informací týkajících se uzavřené pracovní smlouvy, případně dohody o pracovní činnosti nebo o provedení práce, doby trvání pracovního poměru, výše čisté mzdy nebo výplatního termínu. Exekutor naopak nesmí požadovat informace o rodinných nebo majetkových poměrech, číslo účtu v bance nebo kontaktní údaje zaměstnance. 


Je také dobré si uvědomit, že zaměstnanec v exekuci nebude motivován jako ostatní pracovníci. Případný finanční bonus, který by se mu vyplácel jednou ročně, ho pravděpodobně nenadchne, přednost dá rozložení odměn do více měsíců, aby příjem nepřekročil limit, od nějž exekutor zabavuje. Ocení také různé nefinanční benefity, jako jsou stravenky nebo poukázky na zboží či služby, pracovní telefon atd.


V neposlední řadě můžete novému zaměstnanci pomoci i radou – vysvětlením, na co má nárok, co je jeho povinnost, nebo odkazem na příslušné neziskové organizace, které mu mohou být nápomocné. 

Mohlo by tě zajímat

Naberte lidi teď a získejte náskok. Jak napsat atraktivní inzerát?

Ještě než začne nový rok a poptávka po lidech na trhu práce zase stoupne, zveřejněte nabídku(y) zaměstnání a získejte před ostatními firmami náskok. Zaujměte uchazeče inzerátem, který je nenechá v klidu... celý článek

Jak si vyzkoušet kandidáty? Nezahltit je a dát jim zpětnou vazbu

Uchazeč se jeví jako velmi schopný, jeho dosavadní pracovní zkušenosti odpovídají plus mínus tomu, čemu by se měl věnovat u vás ve firmě. Přesto si nejste jisti. Nebo máte víc podobně schopných zájemců... celý článek

Přišel do firmy nový člověk? Připravte mu co nejhladší nalodění

Onboarding neboli začlenění nového zaměstnance do pracovního procesu se nesmí podcenit, jinak hrozí, že o nováčka brzy přijdete. Jak mu připravit co nejlepší start?

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Google Play
App Gallery
App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Google Play
App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.