banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Mzdový výměr a co o něm platí. Přehledně v 7 bodech

Situace, kdy je mzda stanovena mzdovým výměrem, je výhodná pro zaměstnavatele. Toto řešení mu totiž umožňuje jednostranně měnit mzdu, klidně ji i snížit, bez souhlasu zaměstnance. Musí při tom být ovšem dodrženo několik podmínek.

1.   Mzdový výměr nesmí být součástí pracovní smlouvy. Pokud by byl, vztahovala by se na něj podmínka oboustranného souhlasu, což by znamenalo, že se snížením mzdy by musel souhlasit i zaměstnanec.

2.   Nový mzdový výměr musí zaměstnanec dostat nejpozději v den, kdy nabývá účinnosti. Zaměstnavatel za ním nemůže přijít například v polovině července a dát mu nový platový výměr s nižší částkou, který platí od 1. července. Taková změna by byla neplatná.

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

3.   Mzdu může zaměstnavatel také snížit jen do určité výše. Odměna nemůže být nižší, než je minimální mzda, která byla pro letošní rok stanovena na 16 200 Kč měsíčně, a minimální hodinová mzda na 96,40 Kč. Navíc zaměstnavatel musí respektovat částky určené pro zaručenou mzdu pro jednotlivé skupiny práce uvedené v nařízení vlády č. 567/2006 Sb. 

4.   Pamatujte také na to, že pomocí nového mzdového výměru nelze snížit mzdu pouze jednomu zaměstnanci a ostatním na stejné pozici s podobnou praxí mzdu ponechat ve stejné výši. Jednalo by se o diskriminaci, kterou zákoník práce v paragrafu 16 zakazuje. Samozřejmě je poněkud obtížné diskriminaci dokázat. Ale je minimálně dobré tento paragraf znát a připomenout ho zaměstnavateli, pokud máte pocit, že jste obětí diskriminace.

5.   Nijak vám nepomůže, pokud mzdový výměr osobně nepřevezmete nebo ho sice převezmete, ale nepodepíšete. Zaměstnavatel jej může poslat poštou, a když nebudete zastiženi, po 15 dnech uložení zásilky se dokument považuje za doručený a mzdový výměr se stává platným a účinným. Pokud bude mít mzdový výměr všechny právní náležitosti, platí i bez podpisu zaměstnance. 

6.   I když se vám nemusí snížení mzdy líbit, nemůžete z práce na hodinu odejít. Pokud vám zaměstnavatel nenabídne ukončení vzájemnou dohodou, musíte si na ukončení pracovního poměru počkat dva měsíce, kdy uplyne výpovědní lhůta.

7.   Jestliže zaměstnavatel nepostupuje podle zákona, lze využít prostředek právní obrany, což je nejprve výzva zaměstnavateli s návrhem smírného vyřešení záležitosti, a až v případě, že na ni nebude zaměstnavatel reagovat, otevírá se soudní cesta určovací žalobou u věcně a místně příslušného soudu (pro odvážnější se nabízí i rovnou možnost žaloby na plnění). Je však lepší veškeré kroky podniknout v zastoupení advokáta.

Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.