banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může se ale zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zkušební dobu musíte mít sjednanou písemně v pracovní smlouvě. Zaměstnavatel totiž nemůže zkušebku dojednat později v dodatku k pracovní smlouvě. Pokud ve smlouvě uvedena není, jedete hned „na ostro“, což však nemusí být vždycky výhodné. Nebylo by totiž možné odejít ze dne na den, ale jen po podání řádné výpovědi nebo po dohodě se zaměstnavatelem.

Krácení je možné

Nejčastěji se sjednává tříměsíční zkušební lhůta, u vedoucích pracovníků může být až šestiměsíční. Delší zkušební období by bylo nezákonné. Pokud se však se zaměstnavatelem domluvíte, může být zkušební doba kratší třeba o měsíc nebo vás může vzít rovnou i bez ní. 

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Prodlužování jen za určitých podmínek

Může se stát, že i ve zkušebce si budete potřebovat vzít volno, onemocníte nebo fabrika bude dva dny bez elektřiny. Pokud důvodem vaší absence bude celodenní překážka v práci, dovolená nebo nemocenská, zkušební lhůta se vám prodlouží. Je to celkem logické. Neměli jste si kdy vyzkoušet, jestli vám spolupráce vyhovuje. Zkušební doba se proto prodlužuje o dobu, po kterou jste nechodili do práce. 

Nemocenská ve zkušební době

Když ve zkušební době onemocníte, zaměstnavatel vás prvních 14 dní nesmí propustit. Později však ano. Při déletrvající nemocenské tak musíte počítat s tím, že když vám šéf řekne, ať už další den nechodíte, nic s tím nenaděláte. Zaměstnavatel má totiž na tohle ukončení pracovního poměru nárok. 


Mohlo by tě zajímat
Kde a jak zjistit, jaká firma doopravdy je

Jestli člověk bude někde pracovat, záleží nejen na zaměstnavateli, ale i na kandidátovi. Také on si vybírá – pracovní prostředí, kolegy, nadřízené. Je proto dobré udělat si před podepsáním smlouvy průzkum... celý článek

Odpovídejte na víc inzerátů současně, v naší „appce“ je to jednoduché

Pár kliknutí a šance navíc. Reagovat na inzerát je s naší aplikací snadné, proto nespoléhejte jen na jedno želízko v ohni.

Když se vracíte po rodičovské. Jak napsat CV?

Návrat do práce po několika měsících nebo letech pečování o potomka nebývá snadný. Jak v takovém případě sestavit životopis?

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Google Play
App Gallery
App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Google Play
App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.