banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Mobilní aplikace Práce za rohem nabízí nově možnost hledat zaměstnání vhodné pro uprchlíky z Ukrajiny

Přinášíme návod, jak v naší aplikaci třídit nabídky vhodné pro lidi z Ukrajiny. Text níže uvádíme také v ukrajinštině. Текст нижче також українською.

Jsme si vědomi toho, v jak obtížné situaci se nyní lidé přicházející z Ukrajiny nacházejí. Chápeme, že jedním z nejdůležitějších úkolů po příchodu do nové země je najít si práci. V naší aplikaci s nabídkami zaměstnání se proto snažíme jim tento nelehký úkol co nejvíce usnadnit. Přinášíme návod, jak postupovat, aby našli inzeráty vhodné právě pro ně. Na jeho základě jim v tom můžete být nápomocní a podpořit je tak při hledání práce. Zároveň připojujeme několik dalších klíčových odkazů.

Jak si třídit inzeráty

Naše aplikace je jednou z nejsilnějších na trhu, pokud jde o počet, oborovou šířku a geografický výskyt (po celé České republice) nabízených pozic. Ty lze různě třídit –⁠samozřejmě podle lokality, oboru, typu úvazku (plný, zkrácený, brigáda) nebo výše platu. Kromě toho ale lze pod záložkou „Co chceš dělat?“ vybrat řádek v ukrajinštině s vlaječkou, který vytřídí práci vhodnou pro lidi z Ukrajiny.

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Po této volbě se objeví inzeráty s nabídkami práce, kterou lze vykonávat i bez znalosti českého jazyka. Jsou to pozice napříč firmami, které působí v České republice, tuzemskými i mezinárodními.

Jak na inzeráty v češtině

V současnosti je naprostá většina inzerátů v češtině, nicméně v budoucnosti bychom rádi po dohodě se zaměstnavateli rozšiřovali počet pracovních nabídek vhodných pro lidi z Ukrajiny psaných přímo v jejich jazyce, aby pro ně bylo hledání práce co nejsnazší. Pro česky psané inzeráty doporučujeme využít Google překladač.

Jak je to s povolením pracovat

Podle Ministerstva práce mohou cizí státní příslušníci, kterým Ministerstvo vnitra udělilo

speciání vízum, požádat o povolení k zaměstnání, a to krajskou pobočku Úřadu práce podle místa, kde má být práce vykonávána. O povolení lze požádat až na dva roky s možností prodloužení na další dva roky, a to i opakovaně.

Cizinec bude k zaměstnání potřebovat povolení od Úřadu práce ČR. Před podáním žádosti o povolení k zaměstnání je třeba už mít nebo si najít pracovní místo a se zaměstnavatelem uzavřít pracovní smlouvu. Smlouva je jednou z příloh žádosti o povolení k zaměstnání. Dalším krokem je už samotné podání žádosti, kdy cizinec sám nebo prostřednictvím zaměstnavatele

písemně požádá krajskou pobočku Úřadu práce příslušnou podle místa výkonu práce o vydání povolení k zaměstnání. Tento postup Ministerstvo práce hodlá v nejbližších dnech ještě více zjednodušit.

Jaká je situace na pracovním trhu ČR

V České republice stále přetrvává zvýšená poptávka po pracovních silách a lidé jsou potřeba v řadě odvětví. Firmy proto bývají ochotnější zaučit a zaškolit si nové zaměstnance. Pracovití lidé ochotni se učit mohou díky tomu získat zaměstnání, i když zatím neovládají český jazyk nebo znají jenom základy. Hledání práce může ale chvíli trvat. Je důležité nevzdávat to, pročítat pravidelně nabídky, které přibývají každý den, a rozhodně kontaktovat více zaměstnavatelů.

Je velmi pravděpodobné, že člověk při potřebě najít rychle nějakou práci nejprve přijme dočasný přivýdělek nebo brigádu na pozicích s nižší kvalifikací. Ovšem i poté doporučejeme hledat si stálejší práci, která bude pokud možno co nejvíce odpovídat vzdělání a kvalifikaci, kterých na Ukrajině již předtím dosáhl. Uznávání dosaženého vzdělání či praxe může být nyní sice složitější, ale česká ministerstva i v této oblasti chystají novinky.

Kam se obrátit o pomoc nebo s pomocí

Jako nově příchozí do cizí země řeší uprchlíci i řadu dalších existenčních starostí. Informace v ukrajinštině o tom, kam se obracet, pokud jde o potřebná povolení k pobytu na území ČR, zdravotní péči nebo charitativní organizace, mohou najít na stránkách Потребую допомогу | Stojíme za Ukrajinou (stojimezaukrajinou.cz), které v češtině

Stojíme za Ukrajinou (stojimezaukrajinou.cz) fungují i jako rozcestník pro všechny, kteří se chtějí do pomoci lidem z Ukrajiny zapojit.

Možnosti, jak pomoci, nabízí také server https://www.pomahejukrajine.cz/, kde se lze o nabízenou pomoc zároveň přihlásit, ovšem stránky jsou pouze v češtině. Základní informace k pobytu v ČR naleznou uprchlíci na

stránkách Ministerstva vnitra České republiky, které jsou taktéž v ukrajinštině a uvádějí non stop help linku: +420 974 801 802.

Způsobů, jak se zapojit do pomoci lidem z Ukrajiny, je mnoho. My z Práce za rohem budeme rádi, když některý z nich podle svých vlastních možností využijete, mimo jiné třeba poskytnete uprchlíkům ve svém okolí tento návod, který jim pomůže najít si práci.

 

мобільний додаток Práce za rohem пропонує можливість шукати роботу, яка підходить для біженців з України

Ми усвідомлюємо складне становище народу України зараз. Ми розуміємо, що одне з найважливіших завдань після приїзду в нову країну – знайти роботу. Тому ми намагаємося максимально полегшити це непросте завдання. Ми пропонуємо вам рекомендації щодо того, як діяти на Práce za rohem, щоб знайти відповідні оголошення. На їх основі ви можете допомогти та підтримати біженців у пошуку роботи . Ми також додаємо кілька інших ключових посилань. Текст нижче також українською.

Як сортувати оголошення

Наші мобільні додатки є Одним з найсильніших гравців на ринку за кількістю запропонованих позицій, охопленням галузей та географічним поширенням (по всій Чеській Республіці). Їх можна сортувати по-різному – наприклад, за місцем розташування, сферою діяльності, типом роботи (повна зайнятість, неповна зайнятість, підробіток) або заробітною платою. Крім того, у вкладці «Co chceš dělat» поставте галочку «робота Для

людейз України».  

Після цього сортування з’являться оголошення з пропозиціями робіт, які можна виконувати навіть без знання чеської мови.Це вакансії в компаніях, що працюють у Чеській Республіці, як чеських, так і міжнародних.

Як працювати з оголошеннями чеською мовою

Зараз переважна більшість оголошень чеською мовою. В майбутньому, за погодженням з роботодавцями, ми хочемо розширити кількість оголошень, які підходять для громадян України написаних безпосередньо українською мовою, щоб знайти роботу було максимально легко. Поки що для оголошень написаних чеською мовою радимо використовувати перекладач Google.

Дозвіл на роботу

Як повідомляє Міністерство праці та соціальних справ, іноземні громадяни, яким Міністерство внутрішніх справ видало спеціальну візу, можуть подати заяву на отримання дозволу на роботу, а саме до регіонального відділення Управління праці за місцем виконання роботи. Дозвіл можна подавати на строк до двох років з можливістю продовження ще на два роки, навіть багаторазово.

Для працевлаштування іноземцю знадобиться дозвіл Управління праці Чеської Республіки. Перш ніж подавати заяву на отримання дозволу на роботу, ви повинні вже мати або знайти роботу та укласти трудовий договір з роботодавцем. Договір є одним із додатків до заяви на отримання дозволу на роботу. Наступним кроком є ​​сама подача заяви, коли іноземець сам або через роботодавця звертається з письмовою заявою до регіонального відділення Управління праці за місцем виконання роботи. Мінпраці найближчими днями має намір ще більше спростити цю процедуру.

Ситуація на чеському ринку праці

У Чеській Республіці все ще спостерігається підвищений попит на робочу силу, і люди потрібні в ряді секторів. Тому компанії, як правило, більш охоче навчають і тренують нових співробітників. Завдяки цьому працьовиті люди, які бажають вчитися, можуть отримати роботу, навіть якщо вони ще не володіють чеською мовою або знають лише основи. Але пошук роботи може зайняти деякий час. Важливо не опускати руки, переглядати оголошення, кількість яких кожного дня ​​збільшується, і контактувати якомога більше роботодавців.

Цілком ймовірно, що людина, якій терміново потрібна будь-яка робота, спочатку знайде вакансію чи підробіток не за фахом або нижчьої кваліфікації. Тому рекомендуємо і після цього не припиняти пошуки роботи, яка більше відповідатиме вашим навичкам та кваліфікації, здобутим в Україні. Процес підтвердження вашого рівня освіти чи кваліфікації зараз може бути дещо ускладненим, але чеські міністерства готують деякі зміни в цьому напрямку.

Куди звернутись по допомогу чи з пропозицією допомогти

Будучи новоприбулими в іноземній країні, біженці також мають справу з низкою інших життєвих проблем. Інформацію українською мовою про те, куди звернутись щодо отримання необхідних документів на проживання в Чехії, охорони здоров’я чи благодійних організацій, можна знайти на сайті

https://www.stojimezaukrajinou.cz/ua, який чеською https://www.stojimezaukrajinou.cz/

також функціонує як дороговказ для всіх, хто хоче долучитися до допомоги людям з України.

Варіанти допомоги також пропонує сервер https://www.pomahejukrajine.cz/, куди одночасно можна подати заявку на допомогу або запропонувати допомогу, але сайт лише чеською мовою.

Основну інформацію про своє перебування в Чеській Республіці біженці можуть знайти на сайті Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки, який також є доступний українською мовою та забезпечує безперервну довідкову лінію: +420 974 801 802.

Є багато способів долучитися до допомоги народу України. Ми з Práce za rohem будемо раді, якщо ви скористаєтеся будь-яким із них відповідно до власних можливостей, серед іншого, і надання біженцям у вашому районі цього посібника, який допоможе їм знайти роботу.

Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.