banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Leden je ideální doba na shánění zaměstnanců. O kolik vyšší plat a jaké benefity lidi přitáhnou?

Kolik lidí je ochotno měnit práci, co je k tomu přiměje a po jakých benefitech touží? Máme čerstvé údaje z našeho průzkumu.

Leden bývá dobou, kdy lidé častěji než v jiných měsících uvažují o změně zaměstnání. Pracovní trh je však v situaci, kdy nabídka převyšuje poptávku a není úplně lehké nové lidi přilákat. Náš průzkum Jobsindex ze září letošního roku poskytuje údaje, které by se mohly pro nábor hodit.

Stoupla ochota lidí měnit práci

Potěšitelné je, že oproti prvnímu kvartálu loňského roku stoupla ochota lidí měnit práci. Že by odešli za lepší nabídkou deklarovala třetina respondentů (33 %, na jaře 28 %), 16 % lidí (oproti jarním deseti procentům) vážně uvažuje o změně zaměstnání, a 14 % (na jaře také jen 10 %) dokonce aktivně vyhledává nové příležitosti.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Za čím jsou ochotni jít

Peníze jsou na prvním místě. Ano, to platí. Jenže také platí, že malé navýšení znamená malý podíl lidí, které to přiměje změnit práci. Minimálně desetiprocentní navýšení by bylo motivací ke změně jen pro 8 % lidí. Alespoň o 20 % vyšší mzda by „zvedla ze židle“ 28 % lidí a o 30 % vyšší plat by donutil změnit zaměstnání 31 % dotázaných. Tento trend, kdy jako motivace pro podstatnou část lidí změnit práci vyšší plat sice slouží, ale jen, je-li tento nárůst výrazný, se projevuje i u lidí s podprůměrnými příjmy do dvaceti tisíc měsíčně.

Přeplácení lidí tedy vyjde zaměstnavatele velmi draho. Výhodnější proto bude nabídnout další důvody ke změně – jedním z nejpádnějších je volný čas (viz. níže), mezi silné taháky však patří i firemní benefity připočítatelné na peníze, jež 30 % respondentů označilo jako motivaci ke změně, blízkost pracoviště (důvod důležitý pro 28 % dotázaných má aplikace Práce za rohem naštěstí přímo v názvu), nebo lepší náplň práce, která je motivačním faktorem pro asi čtvrtinu respondentů. 

Benefity, které „frčí“

Pokud jde o benefity, které by lidé chtěli, ale nemají je, patří mezi nejdůležitější volný čas. Týden dovolené navíc by bralo téměř 80 % dotázaných a je tak na prvním místě, v závěsu (pro 76 % respondentů) jsou dva týdny dovolené navíc. Placené zdravotní volno, tzv. sick days označily přesně tři čtvrtiny lidí a je tak na čtvrtém místě. Třetím nejčastěji postrádaným benefitem (také 75 %) je možnost bonusů a prémií podle dosažených výsledků. Jestliže přemýšlíte nad bonusy, které potenciálním zaměstnancům nabídnete, volno nad rámec běžně poskytovaných dovolených bude nejspíš dobrým tahákem.

Výše zmíněné benefity jsou důležité i pro ty, kteří je mají. Označili je při našem průzkumu. Na prvním místě oceňují také oni týden dovolené navíc, ovšem na druhém místě je to přizpůsobitelný začátek a konec pracovní doby. Možnost bonusů a prémií podle dosažených výsledků je na třetím místě a stravenky jsou čtvrtým nejoceňovanějším benefitem. Co z toho vyplývá? Například to, že časová flexibilita práce má pro stávající zaměstnance velkou hodnotu a může pomoci vám je udržet, pokud ji váš provoz umožňuje. 


Mohlo by tě zajímat
Právní novinky, které už platí. Víte o nich?

Přinášíme přehled změn v pracovněprávní oblasti, které už začaly platit a je potřeba se podle nich řídit.

Co to je sdílené místo? A jaké má výhody a nevýhody?

Máte jedno volné místo, ale hodilo by se vám zaměstnat na jednu pozici více lidí? Od loňského roku je to možné. Stačí, když se zaměstnanci s pracovní smlouvou, kteří u vás pracují na kratší úvazek, uzavřete... celý článek

Na začátku roku jsou lidé na trhu práce aktivnější. Využijte toho

Při podnikání je potřeba plánovat, ale také využít momentální situace. Pokud jde o nábor, začátek roku se nabízí jako ideální období. Lidé bývají náchylnější ke změně.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.