banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Když dojde na vyjednávání o platu, buďte připraveni

O jak vysoký plat si říct? Čím argumentovat? A můžu si vzít čas na rozmyšlenou? Víme, jak vyjednávat o mzdě, abyste odcházeli z pohovoru spokojeni.

Výše platu, o kterou budete na pohovoru hrát, by se měla odvíjet od několika faktorů

·      Měsíční náklady na život jsou něco jako vstupní údaj. V nich byste měli zohlednit cenu bydlení a energií, splátky, výdaje na jídlo a ošacení, zkrátka určité minimum nutné k vašemu přežití a k přežití vaší rodiny. K tomu je potřeba přičíst rezervu na spoření a případné nečekané výdaje a přihodit něco i na dovolenou nebo jiné radosti.

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

·      Dále zohledněte vaše znalosti, dovednosti, dosavadní praxi. Je rozdíl, jestli má někdo teprve dvouletou pracovní zkušenost, nebo jestli má deset a víc let praxe. Záleží i na tom, jestli umí něco, co je zrovna na trhu požadováno, jako je třeba obsluha nějakého stroje, nebo jestli se uchází o pozici řadovou či vedoucí.

·      Svoji roli hraje také obvyklá hladina mezd na pozicích v daném oboru a regionu. Tu můžete zjistit na stránce Platy.cz, která nabízí porovnání mzdy, když jste zaměstnanec, ale lze s její pomocí porovnat i částku, o kterou se chystáte si říct. 

·      Celková situace na trhu práce. Ta je po pandemii překvapivě dobrá a o lidi je zájem. To nahrává kandidátům, firmy je potřebují a je šance, že budou ochotnější vyjít těm slibným, i pokud jde o plat, v rámci možností vstříc.

Moje ideální částka

Jakmile zohledníte všechny výše uvedené faktory, dojdete ke své ideální částce. Ta by měla být vždy dostatečně vysoká na to, abyste z ní byli ochotni něco slevit, kdyby vám ji zaměstnavatel nechtěl dát. Jakmile ji totiž jednou vyřknete, navyšovat už půjde těžko.

Svoji ideální částku byste měli mít „po ruce“, než začnete s firmou jednat. Zrovna tak argumenty, kterými svoji cifru podepřete: Je to vaše odbornost a praxe (čím budete firmě prospěšní) a hladina mezd na podobných pozicích v oboru a regionu. (O výši svých nákladů pomlčte.) 

Nedejte se lacino, ale nechte si prostor pro manévrování

O platu nezačínejte na pohovoru sami, počkejte až se zeptá zaměstnavatel. Neříkejte rozpětí, tím riskujete, že se protistrana chytí nižší sazby. K částce připojte připravené argumenty. Uvidíte reakce. Budou-li souhlasné, máte vyhráno. Pokud ne, měl by odhalit karty zaměstnavatel a říct, jaký plat je ochotný na této pozici nabídnout. Není-li to částka zcela mimo vaše nároky, vyplatí se to zvážit, ale ideálně v klidu. Můžete říct, že si potřebujete vzít krátký čas na rozmyšlenou, ideálně dva tři dny. Pak byste to ale měli „rozštípnout“.

 

Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.