banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Když chcete zaměstnat lidi z Ukrajiny. Co zvážit a jak je zaujmout?

Lidé přicházející k nám z Ukrajiny mohou být právě těmi uchazeči, kteří jsou na českém pracovním trhu potřeba a je jich nedostatek. Možná uvažujete o jejich zaměstnávání, ale máte celou řadu otázek. Pomůžeme vám je zodpovědět.

Lidí nucených opustit svoji vlast, kteří doputovali k nám, už je okolo čtvrt milionu. Z dospělých jsou to převážně ženy (asi 80 %). Vzhledem k tomu, že nemalá část z nich má s sebou děti, nebude jejich situace jednoduchá a budou mít tedy jako uchazeči určité potřeby. To platí však o celé skupině zájemců přicházejících z válkou zasažené země. 

Zaměstnávat lidi z Ukrajiny je nyní jednodušší

Pozitivní je, že odpadlo zdlouhavé řízení, pokud jde o pracovní povolení nově příchozích. Podle zákona „Lex Ukrajina“, který vstoupil v platnost 22. března 2022, jsou uprchlíkům, kterým bylo uděleno speciální vízum za účelem strpění, přiznána z hlediska zaměstnanosti stejná práva a povinnosti, jaká mají cizinci s povoleným trvalým pobytem. To znamená, že nebudou kvůli zaměstnání potřebovat žádná další pracovní povolení, ani ze strany úřadů, ani ze strany zaměstnavatelů. Mohou si rovnou najít práci a začít pracovat. Zaměstnavatel jejich nástup do zaměstnání pouze ohlásí na krajskou pobočku Úřadu práce, obdobně jako při náboru kteréhokoliv jiného cizince s trvalým pobytem v ČR.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Co všechno zvážit?

Zjednodušily se tedy právně-administrativní kroky, pokud jde o zaměstnávání lidí z Ukrajiny, nicméně pořád existuje několik otázek, na které je třeba si jako zaměstnavatel odpovědět:

1.    Jaký typ práce jim nabídnout?

Podle našeho průzkumu bude lidem z Ukrajiny nabízet téměř 45 % firem kvalifikované technické pozice a více než čtvrtina firem kvalifikované netechnické pozice. To jsou poměrně vysoká čísla. Téměř 60 % společností s nimi počítá na nekvalifikované práce a do služeb je hodlá nabírat 19 % firem. Zvažte, jak je to ve vaší společnosti. Mezi Ukrajinci mohou být žádaní specialisté a byla by škoda je uvěznit na nekvalifikovaných pozicích. Navíc ochota firem tyto kvalifikované lidi zaměstnat je očividně velká a možná by nebylo moudré s jejich oslovením příliš váhat a přijít o ně.

2.    Jaké jsou na pozici jazykové nároky? Dejte to hned vědět

 Znalost nebo spíše neznalost češtiny může být přirozeně poměrně velkou překážkou zaměstnat cizince. Ale také nemusí. Zkuste odhadnout, jaká musí být znalost češtiny na tu kterou pozici. Jestli stačí například základní, jíž lze dosáhnout během dvou tří měsíců, nebo je potřeba komunikovat o poměrně složitých věcech, takže omezená jazyková znalost nebude stačit. Také se nabízí otázka, jestli by češtinu nemohla nahradit angličtina, případně jiný jazyk. Pokud ano, tak na jaké úrovni? Ať dojdete k jakékoliv odpovědi, nezapomeňte jazykové nároky napsat přímo do inzerátu. Usnadníte tak orientaci uchazečům a sobě ušetříte práci. 

3.    Jak to bude s uznáváním vzdělání?

Na rovinu – v některých případech velmi komplikované. Platí to zejména o zákonem regulovaných profesích, kterých je přes 300. Jedná se například o lékařské i nelékařské profese ve zdravotnictví, vybrané pozice ve školství či právních službách. U těch budou muset zájemci o práci požádat o uznání vzdělání, případně splnit další zákonné podmínky (například doložit trestní bezúhonnost na základě výpisu z rejstříku trestů). Což může být poměrně zdlouhavé.

Na druhou stranu existuje spousta kvalifikovaných pozic, kde doložitelnost vzdělání není nutná – obchodní, marketingové nebo například IT pozice. V těchto případech není potřeba na diplomu bazírovat, lepší je ověřit si znalosti dotyčného v praxi během zkušební doby, případně práce na dohodu, z níž se může trvalý poměr časem stát. 

4.    Jaký úvazek nabídnout?

O tom, že k nám doputovaly převážně matky s dětmi, už byla řeč. Z toho vyplývá, že poptávka z jejich strany bude zejména po zkrácených úvazcích, alespoň zpočátku, než se zabydlí a vše si zorganizují. Řada z nich však také v úvodní fázi nejspíš ocení práci na dohodu, která by jim případně umožnila rychlý návrat do vlasti, kdyby se tamní situace náhle vyřešila.

5.    Jaké benefity nejvíc ocení?

Různé odměny a peníze navíc jistě potěší, ale to, co lidé z Ukrajiny potřebují nejvíc, je bydlení. V inzerátech právě nabídkou volného bytu také často hledají. I když v bytové otázce bývají možnosti firem omezené, třeba by se i ve spolupráci s místní samosprávou, případně vašimi zaměstnanci dalo něco podniknout a bydlení nově příchozím zajistit. Zkuste i tuto možnost zvážit. 

Mohlo by tě zajímat

Naberte lidi teď a získejte náskok. Jak napsat atraktivní inzerát?

Ještě než začne nový rok a poptávka po lidech na trhu práce zase stoupne, zveřejněte nabídku(y) zaměstnání a získejte před ostatními firmami náskok. Zaujměte uchazeče inzerátem, který je nenechá v klidu... celý článek

Jak si vyzkoušet kandidáty? Nezahltit je a dát jim zpětnou vazbu

Uchazeč se jeví jako velmi schopný, jeho dosavadní pracovní zkušenosti odpovídají plus mínus tomu, čemu by se měl věnovat u vás ve firmě. Přesto si nejste jisti. Nebo máte víc podobně schopných zájemců... celý článek

Přišel do firmy nový člověk? Připravte mu co nejhladší nalodění

Onboarding neboli začlenění nového zaměstnance do pracovního procesu se nesmí podcenit, jinak hrozí, že o nováčka brzy přijdete. Jak mu připravit co nejlepší start?

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Google Play
App Gallery
App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Google Play
App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.