banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Hned na začátku je potřeba zdůraznit, že pokud jste zaregistrovaní na úřadu práce a zároveň pobíráte podporu v nezaměstnanosti, přivydělávat si nemůžete. Vzhledem k tomu, že výše povoleného přivýdělku není příliš vysoká (8 650 Kč), nedává moc smysl se podpory, která se počítá z platu v minulém zaměstnání a bývá vyšší, vzdávat. Mohlo se však stát, že vám podpora v nezaměstnanosti přiznána nebyla. To může nastat v těchto situacích:

  • Dostali jste v práci odstupné, takže nárok na podporu vám zatím nevznikl. (Vznikne, až po vyčerpání odstupného, přihlíží se k jeho výši.)
  • Už vám skončila tzv. podpůrčí doba, během níž máte nárok podporu pobírat. Podpůrčí doba se liší podle věku nezaměstnaného (5 měsíců do 50 let, 8 měsíců od 50 do 55 let a 11 měsíců u starších 55 let).
  • Podpora vám nebyla přiznána, protože jste nesplnili zákonné podmínky. (Abyste podporu dostali, mimo jiné byste museli být zaměstnání alespoň 12 měsíců během posledních dvou let a váš zaměstnavatel by za vás musel odvádět sociální pojištění.)


Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Kdy si můžete přivydělávat?

Podporu v nezaměstnanosti nepobíráte, ale jste zaregistrováni na úřadu práce? Pak pracovat můžete za těchto podmínek:

  • Výše odměny nesmí překročit 8 650 hrubého měsíčně, což je polovina minimální mzdy. Pozor, v případě výkonu více činností, se odměny sčítají.
  • Přivydělat si můžete jen v tzv. nekolidujícím zaměstnání, což znamená, že práci si můžete sjednat pouze na pracovní smlouvu nebo na dohodu o pracovní činnostiDPČ.
  • Přivýdělek si nesmíte sjednat na dohodu o provedení práce – ne DPP!
  • Své nekolidující zaměstnání musíte na úřadu práce oznámit a nesmí vám bránit v přijetí plnohodnotného zaměstnání či ve spolupráci s úřadem práce při jeho hledání.
  • Pokud jste registrovaní na úřadu práce a přivyděláváte si povoleným způsobem, stát za vás platí zdravotní pojištění a doba evidence na úřadu práce se vám započítává do starobního důchodu, nicméně pouze po určitý čas (do 55 let věku nejvýše 1 rok, od 55 let výš maximálně 3 roky).
  • Sociální pojištění za vás stát však neplatí. Můžete, ale nemusíte si ho platit sami. (Vhodné je si ho hradit v případě, že nepobíráte podporu v nezaměstnanosti a zároveň už uplynula doba, která se započítává do starobního důchodu.)

 

 


Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Byli jste zaskočeni otázkou? Hlavně nezmatkujte

Na pohovor je potřeba se připravit. Často o tom píšeme a je pravda, že se to vyplatí. Přesto se na všechny otázky připravit nelze. Pokud vás dotaz zaskočí, je nejdůležitější zachovat klid.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.